Psotrawy, psiesmaki, psiecjały - a Ty co wybierzesz na obiad dla swojego psa??

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 11:55
Każdy do swojego psa chce jak najlepiej. Często zmieniamy im karmy, eksperymentujemy, dzielimy się przysmakami z własnego talerza - okazuje się, że to błędy, bo psu na talerzu służy monotonia - stałe, pełnowartościowe danie.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: MPH Photos/Shutterstock.com
pies kot 1200.jpg
Jak pies z kotem. Za co pokochaliśmy te zwierzęta?

Przepisy na 63 dania dla psów znajdziemy w książce Olgi Ladek, Piotra Wawrysiuka i Aleksandry Więcławskiej: "Psi bufet. 63 przepisy na zdrowe i smakowite dania dla twojego psa". - Warto przystosować dietę do swojego psa, do jego rasy, wieku, wagi - poleca Aleksandra Więcławska. - Psy mają różne potrzeby, tak jak ludzie. Psy bardzo się różnią miedzy sobą. Jeden waży 5 kg, inny 60 kg - każdy z nich potrzebuje czegoś innego - dodaje.


Posłuchaj
08:44 czwórka ndt 05.11.2021 pies.mp3 Jak powinniśmy karmić swojego psa? (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

Psiemu maluszkowi należy zaserwować potrawy w małych ilościach, ale często. Powinniśmy zwracać uwagę na ilość białka, mniejszą ilość włókna. - W naszej książce często pokazujemy jeden przepis, ale informujemy jak ilościowo dzielić porcje w zależności od wielkości psa - mówi gość Czwórki.

63 przepisy przedstawione w książce podzielone są na 3 części: Psotrway, Psiesmaki, Psiecjały. - Mam nadzieję, że trafiliśmy i do psów, i do opiekunów – mówi gość Szymona Jaworskiego. - To opiekunowie podejmują decyzje, jak karmić swego psa. Podział dań, który zastosowaliśmy, wynika z tego, żeby każdy opiekun znalazł coś dla swego pupila. Psotrawy są dla tych, którzy chcą karmić psa na co dzień gotowanym jedzeniem. To przepisy na pełnowartościowe dania, obiady. Psiesmaki - są dla tych, którzy może karmią psa czymś innym, ale co jakiś czas chcą mu dać przysmak domowej roboty. Psiecjały są na specjalne okazje - urodziny, adopciny, święta – może ktoś się skusi na przygotowanie psiego tortu - dodaje.

Czytaj także:

Serwując psu zdrowe pełnowartościowe posiłki dbamy o jego kondycję, zdrowie, długie życie. - Niestety czasem z tej dobrej woli popełniamy błędy w żywieniu psów - mówi Aleksandra Więcławska. – Nie zdając sobie sprawy, że to błąd, mieszamy różne rodzaje jedzenia - dzielimy się tym, co mamy na talerzu, dajemy psu karę, a za chwilę ją zmienimy, kombinujemy. To błąd. Gdy cały czas coś zmieniamy, robimy to na własną rękę, bez wskazówek lekarza to coś nam się gubi - dodaje. - Jedna potrawa serwowana codziennie - to najlepszy sposób na żywienie psa.

Psi organizm chciałby jeść stale to samo i żeby to jedzenie cały czas zapewniało stałe składniki odżywcze Aleksandra Więcławska

Gość Czwórki zdradza, że książka "Psi bufet" ma też część teoretyczną, gdzie znajdziemy wszelkie informacje o żywieniu naszych pupili.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez PsiBufet (@psibufet)

Znajdziemy tam też listę produktów, których psom podawać nie wolno. - To m.in. czekolada, cebula, czosnek czy ksylitol (zawarty w żelkach czy gumach do żucia) - mówi specjalistka. - Warto też nie podawać dań tłustych, smażonych, posolonych - dodaje.

Zwolennicy wegetariańskiego karmienia zwierząt w książce znajdą też przepisy na takie dania. Aleksandra Więcławska przestrzega jednak, że nie jest to pełnowartościowe jedzenie dla zwierząt. By wszystkie psie potrzeby pokarmowe były zapewnione takie dania musimy wzbogacać o liczne suplementy. - Podaliśmy przepis wegetariański i wegański jako ciekawostki. Nie rekomendujemy karmienia psów w ten sposób - zastrzega. - Podstawą psiej diety powinno być mięso.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez PsiBufet (@psibufet)

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Szymon Jaworski

Gość: Aleksandra Więcławska (jedna z autorek książki "Psi bufet")

Data emisji: 05.11.2021

Godzina emisji: 8.26

pj

Czytaj także

Psi udar. Która rasa jest najbardziej narażona?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 19:11
Buldog, mops czy buldog francuski - wszystkie te rasy są modne, uwielbiane i często kupowane ale niestety - dwukrotnie bardziej narażone na udar cieplny niż psy innych ras. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiek psa będzie liczony na nowo?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 14:20
Do tej pory przyjmowano, że każdy psi rok życia odpowiada siedmiu ludzkim. Naukowcy z uniwersytetu w San Diego przyjrzeli się genom tych czworonogów i ustalili, że w przeliczeniu roczne szczenię jest dużo starsze, niż moglibyśmy przypuszczać.
rozwiń zwiń