Anna Bińczak: kura szczęśliwa to taka, o którą się dba

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2018 12:12
- Kura to ptak grzebiący i dziobiący, ona musi mieć cały czas zajęcie czyli powinna mieś swoje podwórze. Powinna też mieć swoje koleżanki, to zwierzę stadne - mówi Anna Bińczak z gospodarstwa "Szczęśliwa kurka". -Jeśli dbasz o kurę, to ona daje dobre jajka - dodaje. 
Audio
  • Anna Bińczak opowiada o życiu szczęśliwych kur (Czwórka/Najlepszy dzień tygodnia)
Anna Bińczak była gościem audycji Najlepszy dzień tygodnia
Anna Bińczak była gościem audycji "Najlepszy dzień tygodnia"Foto: Alicja Mucha-Federowicz/Czwórka

W Polsce 88% jajek, które możemy kupić to, te z chowu klatkowego. W nich kury nie posiadają grzęd, nie mają gniazd. - Hodowle wolnowybiegowe, hodowle ekologiczne, małe, przydomowe, tzw. zagrodowe to kwestia moralności, dajemy tym ptakom im lepsze życie - mówi gość Czwórki. - Grzędy i gniazda, to podstawowe elementy bytu kury, które gospodarz powinien zapewnić. Ptaki siadając na grzędach wyznaczają swoją hierarchię - im wyżej tym ważniejsza - wyjaśnia. 

Anna Bińczak zdradza też, że kury mają bardzo dobrą pamięć, potrafią rozpoznać do 100 twarzy, posługują się 30 różnymi wokalizacjami. A jak interpretować numerki wydrukowane na jajkach, które kupujemy? Jak rozpoznać, które jajko jest najświeższe? I kiedy kury najlepiej się niosą? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Kamila Dębczak i Kuba Marcinowicz

Gość: Anna Bińczak z gospodarstwa rolnego "Szczęśliwa kurka"

Data emisji: 30.03.2018

Godzina emisji: 8.17

pj

Czytaj także

Domowy kompostownik - naturalny nawóz dla twoich roślin

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 10:31
Kompostownik to dobry sposób na zagospodarowanie resztek roślinnych. W łatwy sposób naturalne odpadki możemy zamienić w wartościowy nawóz. Do tej pory był przywilejem osób mieszkających poza miastem. Czy można stworzyć go we własnym mieszkaniu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiosenne porządki bez chemii

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 13:44
- Silne środki chemiczne zabija nie tylko szkodliwe dla naszego zdrowia bakterie, ale również te potrzebne. Naukowo udowodniono, że przesadna sterylność nie jest zdrowa dla organizmu - mówiła Martyna Majewska z bloga naturalnienaturlani.pl.
rozwiń zwiń