Sekretne życie kawki - ten ptak nie zna mezaliansu
Zięba jest jednym z najliczniejszych ptaków, jakie występują w Polsce. - Zięby siadają na koronach drzew, ale można je też zobaczyć na ziemi, bo szukają pożywienia. Co ciekawe robią to w parach. Często jest to samiec i samica - mówi Bartosz Popczyński, edukator leśny. - Zięby, gdy zakładają rodzinę, w okresie lęgowym, bardzo często są razem, ale nie całe życie - dodaje.
ZOBACZ TAKŻE Kuropatwa - dlaczego wszyscy chcą ją zjeść? >>>
Zięba jest wielkości wróbla. Jest na niej sporo kolorów, jest dużo bardziej intensywne w barwach i różnorodne niż wróble. - Te ptaki mają dwie charakterystyczne pręgi na skrzydłach i to je odróżnia, można je łatwo rozpoznać - mówi ekspert w Czwórce. - Zięba też dużo śpiewa. Odzywa się dosyć intensywnie. Dowiedziono, że samce zięby odzywają się najczęściej ze wszystkich ptaków śpiewających - dodaje.
ZOBACZ TAKŻE Agresywny, milczący wojownik - kormoran >>>
Swoim głosem samce zięby wabią samice, a gdy te wysiadują już jaja, samce swym głosem alarmują, gdy coś się dzieje. - Wydają charakterystyczne okrzyki "pink", "fink" - zdradza Popczyński.
Niektórzy uważają, że ten ptak woła o deszcz, często odzywa się przed burzą.
- Ona ma status ptaka częściowo osiadłego. Część z nich zostaje w kraju, a część odlatuje na zimę. Zięby wcale nie lecą daleko, bo w rejony morza Śródziemnego. Wracają już pod koniec lutego, w marcu - opowiada ekspert. - W Polsce na zimę zostają głównie samce. Robią to by nie musieć na wiosnę znów walczyć i szukać miejsca do lęgu - dodaje.
***
Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia
Prowadzi: Kuba Marcinowicz
Materiał przygotowała: Anna Hardej
Data emisji: 03.04.2020
Godzina emisji: 7.05-9.00
pj