Żubry. "Wyglądają łagodnie, ale nie daj się zwieść"
Wydry zakładają dość duże rodziny i żyją w stadach, są jednak zwierzętami dość skrytymi i nie tak łatwo je zaobserwować w naturze. Nad akwenami można znaleźć ślady ich obecności, bo pozostawiają resztki swoich posiłków - niedojedzone ryby i raki. Zimą zaś można obserwować ich tropy na śniegu. Są to ślady nie tylko ich łapek, ale również zabawy. Wydry lubią się bawić i zimą przybrzeżne skarpy traktują jak tor saneczkowy.
08:12 Czwórka/ Najlepszy Dzień Tygodnia - wydry 19.02.2021.mp3 Z Julią Dobrzańską, z Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie rozmawiamy o wydrach (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)
- Wydra na swoim brzuchu zjeżdża na powierzchnię wody, zostawiając na śniegu ślady. Często można spotkać kilka takich śladów obok siebie, więc przypuszczam, że jest to jej sposób na zimową rekreację - mówi Julia Dobrzańska, z działu edukacji Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie. - Wydra jest dość rozrywkowym zwierzakiem, skłonnym do zabawy, do aktywności, ale też przez cały dzień zajęta jest poszukiwaniem pokarmu.
Wydra mieszka w norze, która jest ukryta w pobliżu zbiornika wodnego, czasami na swoje legowisko adaptuje norki po lisach lub borsukach. Nie zapada w sen zimowy i jest aktywna przez cały rok. Jest zwierzęciem rodzinnym, które opiekuje się swoimi dziećmi, uczy je polować, ale też się z nimi bawi.
Borsuk - największy pedant wśród zwierząt?
ZOO Poznań/Zimowe zabawy wydr
W Wilanowie wydra jest flagowym gatunkiem, bo łączy się historycznie z postacią Jana III Sobieskiego. - Jan Chryzostom Pasek w swoich pamiętnikach opisał, że miał oswojoną wydrę, która miała na imię Robak, gdy król o tym się dowiedział, zapragnął ją mieć - opowiada rozmówczyni Anny Hardej. - Nim tę wydrę otrzymał od Chryzostoma Paska, oddał swojego rysia i odprawił też swojego kazuara.
Czytaj także:
Wydry to urodzeni myśliwi. Co ciekawe, dawniej ludzie wykorzystywali specjalnie tresowane osobniki, żeby zaganiały ryby w sieci rybackie, lub do wyłapywania pojedynczych sztuk. Technika ta znana jest na świecie od VI wieku, obecnie stosowana jest tylko w południowym Bangladeszu.
Przeciętna wydra ma bardzo obfite futro. Jego gęstość jest nawet 4 razy większa niż u psa, bo na 1 cm skóry przypada aż 160 tys. mieszków włosowych. - Wydra należy do gatunku łasicowatych. Jest dość dużym zwierzęciem, licząc od czubka nosa, do końca wydrzego ogona, może dochodzić nawet do 1,5 m długości - tłumaczy specjalistka. - Jej łapki mają po pięć palców spiętych błoną pławną. Wydra ma raczej duży brzuch, spłaszczoną głowę i nieduże uszy, które zamykają się podczas nurkowania. Jest filuterna i z gracją potrafi robić obroty w wodzie.
***
Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Materiał przygotowała: Anna Hardej
Data emisji: 19.02.2021
Godzina emisji: 6.19, 7.21, 8.22
aw