- Na spotkaniach z fotografami bardzo rzadko rozmawiamy o sprzęcie, choć trudno ten temat pominąć - mówi gość Dominiki Klimek. - Główną ideą jest wyjście spoza utartych szlaków fotograficznych. Jeśli rozmawiamy o fotografii to rozmawiamy o etyce fotografii, o przemocy w sztuce, o architekturze, o fotografii teatralnej czy o tym, jak czytać zdjęcia. O bardzo różnych aspektach. Staramy się rozszerzać konteksty myślenia o fotografii, co jest chyba najtrudniejsze, ale nie niemożliwe - dodaje.
Takie rozmowy wymagają otwartej i ciekawej publiczności. Po kilku latach trwania projektu jego twórczynie zauważają, że taka publiczność właśnie im się przytrafia. Na spotkania z cyklu "Wszyscy jesteśmy fotografami" przychodzą słuchacze, którzy nie boją się zadawać pytań, a dyskusje trwają bardzo długo, niejednokrotnie zahaczają o wątki osobiste, o rolę życia osobistego i jego wpływu na twórczość.
Materiały prasowe "Wszyscy jesteśmy fotografami"
Fotografować teatr
Przygoda Magdy Hueckel z teatrem rozpoczęła się jeszcze w dzieciństwie. - Miałam w planie zostać scenografką i mam ku temu wykształcenie, czasem do tego wracam - przyznaje artystka. - Pracowałam w teatrach. Gdy w pewnym momencie zabrakło fotografa, ja w to weszłam i poczułam - dodaje.
Momentalnie odnalazłam się w fotografii teatralnej i od początku to mnie wciągnęło Magda Hueckel
Fotografia teatralna jest mało rozpoznawalnym gatunkiem. - Wydaje się, że twórca jest tu trochę przezroczysty i przychodzi na gotowe - mówi artystka. - To skłoniło mnie do zrobienia pewnego rodzaju kwerendy i badań na ten temat. Odkryłam, że fotografia teatralna jest niezwykle ciekawa, miała mocny wpływ na fotografię inscenizowaną, dała mocny odcisk na cała historię fotografii. Rola fotografa teatralnego bardzo dynamicznie się zmieniała - dodaje.
Bardzo interesuje mnie temat tego, jak rola fotografa teatralnego ma znaczenie w kształtowaniu zbiorowej pamięci Magda Hueckel
Gość Czwórki wyjaśnia jakie trudności kryje fotografia teatralna. W swoim tekście w "Wszyscy jesteśmy fotografami" zdradza, jak porusza się w tym świecie, ale zadaje też kolejne pytania o przyszłość.
W publikacji znajdziemy też teksty 11 innych artystów m.in. Pawła Bownika, Filipa Springera, Zuzanny Janin czy Michała Łuczak.
Okładka książki "Wszyscy jesteśmy fotografami"
***
Tytuł audycji: "Faktofonia"
Prowadzi: Dominika Klimek
Goście: Monika Szewczyk (współtwórczyni cyklu i publikacji "Wszyscy jesteśmy fotografami"), Magda Hueckel (fotografka)
Data emisji: 19.01.2019
Godzina emisji: 16.09
pj