Zagląda do bibliotek pisarzy, dziennikarzy, felietonistów, znawców literatury i języka: Jerzego Bralczyka i Lucyny Kirwil, Sylwii Chutnik, Michała Cichego, Jacka Dehnela, Pawła Dunin-Wąsowicza, Anny Dziewit-Meller, Alicji Gęścińskiej, Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, Jerzego Jarniewicza, Macieja Roberta, Michała Rusinka, Macieja Sieńczyka, Justyny Sobolewskiej, Agaty Tuszyńskiej i Krzysztofa Vargi.
Autorzy zdradzają rozmówczyni swoje literackie guilty pleasures, wspominają o powinnościach czytelniczych i największych bibliofilskich grzechach. - Nie mogę się powstrzymać przed zaglądaniem do księgozbiorów innych ludzi. To właśnie ta ciekawość stała się inspiracją do napisania tej książki - mówiła Aleksandra Rybka.
Stworzyła listę pytań, którą zadawała swoim rozmówcom, które, jak mówiła, w naturalny sposób się rozwijały, pojawiały się obok nich także inne wątki. Rozmówcy to osoby, które postanowiły związać swoje życie z książką. Autorkę interesowało, m.in. to, czy od zawsze marzyły, by zawodowo zajmować się literaturą i czy czytanie jest głównie ich pracą, czy nadal ogromną pasją.
- Anna Dziewit-Meller lubi literaturę z każdej dziedziny, ponieważ, jak mówi, interesuje ją wiele zagadnień, Michał Rusinek zaczytuje się w kryminałach, a profesor Bralczyk uwielbia wracać do swoich ulubionych klasyków: "Potopu", czy "Anny Kareniny" - wyliczała.
Kto z bohaterów rozmów ma największy księgozbiór, jakie książki lubili czytać w młodości i do czyjej biblioteczki chciałaby zajrzeć w przyszłości? O tym opowiadała w rozmowie z Dominiką Klimek.
***
Tytuł audycji: "Faktofonia"
Prowadzi: Dominika Klimek
Gość: Aleksandra Rybka
Data emisji: 26.04.2020
Godzina emisji: 16.09
ac