"Światła małego miasta". O życiu w skali mikro

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 10:00
- Wybrałyśmy miejsca, które nie znajdują się w pobliżu miast satelickich. Chciałyśmy sprawdzić, czy położenie i odległość od metropolii ma wpływ na ich charakter - mówiła współautorka opracowania Zuzanna Konarska.
Audio
  • Agnieszka Żądło i Zuzanna Konarska o książce "Światła małego miasta" (Faktofonia/Czwórka)
Nowe przepisy mają wejść w życie w styczniu 2019 r. Zdjęcie ilustracyjne
Nowe przepisy mają wejść w życie w styczniu 2019 r. Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shuttersock.com/dom. publiczna/Maximilian Laschon

komiks rysowanie 1200.jpg
Komiks non-fiction. Sztuka ilustrowania historii

W projekcie wzięły udział osoby chętne do dokumentowania tego, co dzieje się w miejscowościach poniżej 20 tysięcy mieszkańców. Efektem podróży po 35 miasteczkach rozmieszczonych w różnych częściach kraju jest strona internetowa zawierająca raport opisujący jak na co dzień żyje się w Miastku, Prabutach czy Koźminie oraz zbiór reportaży dotyczących małych miast.  Jakimi kryteriami w wyborze małych miejscowości kierowały się pomysłodawczynie projektu "Światła małego miasta"? - Starałyśmy się zrobić reportaż bez tezy. Pojechać do miejsca, zobaczyć na własne oczy jak się tam żyje. Opisać to obiektywnie, bez wywyższania się - wyjaśniała w rozmowie z Dominiką Klimek współautorka, Zuzanna Konarska.

Agnieszka Żądło Chciałyśmy pokazać miejsca nietypowe. Położone z dala od metropolii, atrakcji turystycznych i zabytków 

Dlaczego autorzy postanowili zająć się tematem życia w małych miejscowościach? Czy w zebranym materiale reporterskim udało się oddać codzienność mieszkańców? Więcej na ten temat w nagraniu audycji. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Faktofonia

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Agnieszka Żądło i Zuzanna Konarska (autorki reportaży wchodzących w skład tomu "Światła małego miasta")

Data emisji: 22.01.2018

Godzina emisji: 19.05

ac/kd

Czytaj także

Polski design. "Niektóre rzeczy muszą się odleżeć"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 11:40
- Nieświadomość to główna postawa, jaką mamy wobec polskiego designu. Jeżeli jednak ktoś zaczyna się interesować tym tematem, to w pierwszej kolejności sięga po vintage - opowiada Małgorzata Czyńska.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Norwegia - najlepszy kraj na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 11:50
- Charakterystyczne dla Norwegów cechy mogą nie być widoczne dla turysty odwiedzającego ten kraj. Dopiero, kiedy przyjrzymy się bliżej istocie sukcesu norweskiego zauważymy, że mniej w tym nafty, a więcej talentu do współpracy - mówiła Nina Witoszek autorka książki "Najlepszy kraj na świecie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Kołodziejczyk o książce "Peryferyjczyk": chodziło mi o zwykłość

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 14:00
- Przez lata szukałem historii, które zaciekawią przede wszystkim mnie, nie redakcje, dla których pracowałem. Wtedy jest się wobec czytelnika najszczerszym. Oddaje się mu to, co najlepsze - mówił Marcin Kołodziejczyk, autor książki "Peryferyjczyk".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Kamińska o historiach Białowieży opowiedzianych szeptem

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 11:00
- "Książka szeptana" nie powstałaby, gdyby nie postać Simony Kossak. Dla niej pojechałam do Puszczy Białowieskiej i dzięki niej usłyszałam wiele historii, które opisuję w "Białowieży szeptem"- mówiła autorka Anna Kamińska.
rozwiń zwiń