Cyperpunk. Nowy rozdział w historii gatunku

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2020 10:40
Mimo że historia cyberpunka toczy się na świecie od dobrych kilkudziesięciu lat, to właśnie Polska niespodziewanie dopisała istotny rozdział do historii tego gatunku
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: KHIUS/Shutterstock

W książce "Cyberpunk 1982-2020" Michał Wojtas dociera do cyberpunkowych korzeni - jego założeń, estetyki i filozofii. Wyjaśnia, skąd się brały pomysły poszczególnych autorów, jaki wpływ miała na nich popularna literatura science-fiction z lat 50. i w jaki sposób awangardowy twórca komiksów z Francji ukształtował obraz cyberpunkowej wizji w amerykańskich blockbusterach.

- Sporo miejsca poświęcam też temu, jak ten gatunek wpisuje się w trend globalizacji i temu, jak niektóre z wizji zawartych w książkach czy filmach science-fiction okazały się zaskakująco trafnymi przepowiedniami - o tym, że żyjemy w cyberpunkowym świecie. Wreszcie, przeczytacie w niej o najnowszej produkcji CD Projektu i o tym, jak cyberpunkowe wątki były już od lat 80. wykorzystywane w grach komputerowych - mówi autor.

***

Na spotkanie z Michałem Wojtasem zapraszamy w Wielką Niedzielę (12.04) po godz. 16.00. Audycję "Faktofonia" prowadzi Dominika Klimek.

kul

 

Zobacz więcej na temat: Czwórka science-fiction
Czytaj także

Stanisław Lem. Pisał o kosmosie, ale nie bujał w obłokach

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 16:45
- "Cyberiada" i "Solaris" ukazują cały diapazon tematyki w twórczości Stanisława Lema: od satyryczno-zabawowej po poważną i dotykającą problemu kontaktu z inną cywilizacją - opowiada historyk literatury Marek Gumowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Terminator. Mroczne przeznaczenie Hamilton i Schwarzeneggera

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 16:00
Dwie pierwsze części "Terminatora" zrobił James Cameron w szczytowej formie. Czy najnowsza odsłona stanie się równoprawnym partnerem w dyskursie z żelazną klasyką? Polska premiera filmu "Terminator: Mroczne przeznaczenie" już 8 listopada. 
rozwiń zwiń