100 wynalazków na stulecie. Spinacz biurowy powstał dzięki muzyce klasycznej?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2018 14:06
Spinacz biurowy jest podstawowym wyposażeniem wielu biur i stanowisk pracowniczych. Codziennie pomaga nam w porządkowaniu naszych dokumentów. Niewielu z nas jednak wie, że jego pomysłodawcą był nasz rodak. 
Audio
  • W jaki sposób muzyka zainspirowała do stworzenia... spinacza? (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/AleksanderStein

Technologia dane 1200.jpg
100 wynalazków na stulecie. Ojciec elektroniki był Polakiem!

Józef Hofmann wielu znany jest jako znakomity polski pianista i kompozytor. Nielicznym kojarzy się jako nietuzinkowy wynalazca. To on stworzył projekt przedmiotu, z którego większość z nas korzysta każdego dnia. - Mało kto wie, że te pospolite spinacze biurowe, które setkami zalegają na dnie naszych szuflad to wynalazek polskiego pianisty. Musiał znaleźć się ktoś, kto spojrzy na banalne zagadnienie z zupełnie innego punktu widzenia. Na tym polega szczególna cecha wynalazcy: potrafi wznieść się ponad codzienność znajdując nowe zastosowanie, dla czegoś pospolitego - mówił Zasław Adamaszek, konstruktor, pracownik Muzeum Techniki.

Jaki kształt był inspiracją do stworzenia popularnego przedmiotu biurowego? Co, oprócz spinacza wynalazł Józef Hofmann? Więcej na temat muzyka i jego wynalazku w materiale, który przygotowała Justyna Majchrzak. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał opracowała: Justyna Majchrzak

Gość: w nagraniu rozmowy: Zasław Adamaszek, konstruktor, pracownik Muzeum Techniki

Data emisji: 28.02.2018

Godzina emisji: 12.35

ac

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie - "fotorewolwer" Karola Brandla

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 14:01
Fotogrewolwer był mniejszy od ówczesnych, XIX-wiecznych aparatów fotograficznych, robił zdjęcia szybciej. Za ojca tego wynalazku uznać można fotografa i reportera Karola Brandla.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie - aeroskop, czyli "kamera śmierci"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 12:00
Gdy myślimy o początkach światowej kinematografii do głowy przychodzi nam nazwisko Lumiere. Tymczasem Kazimierz Prószyński, wybitny konstruktor pochodzenia polskiego, śmiało konkurować mógł z francuskimi braćmi, bowiem skonstruował własną "kamerę śmierci".
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Historia przesyłu obrazu

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 15:45
Polski Edison ma na koncie ok. 50 wynalazków, m.in. tkaninę kuloodporną, oraz kilkaset patentów z takich dziedzin jak fotografia barwna, telegraf, kolejnictwo, czy telewizję.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Supernowoczesny K202

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 10:00
Komputer K202 został okrzyknięty polskim cudem techniki na skalę światową. Stworzony w 1970 roku był wielkości dzisiejszego PC-ta, a szybkością przewyższał urządzenia skonstruowane dekadę później.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Nafta, która powstała... na bagnach

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 15:37
Młody chemik i farmaceuta Ignacy Łukasiewicz, spacerując po okolicznych bagnach, poszukiwał substancji, z których mógłby wyekstrahować leki. Po licznych eksperymentach pozyskał jednak… naftę.
rozwiń zwiń