100 wynalazków na stulecie. Maszyna XYZ

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2018 18:47
- XYZ to pierwsza polska maszyna cyfrowa, czyli protoplasta komputera – mówi Marek Hołyński z Polskiego Towarzystwa Informatycznego.
Audio
  • O pierwszym komputerze XYZ opowiada Marek Hołyński (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Komputery na świecie w latach 50. ubiegłego stulecia
Komputery na świecie w latach 50. ubiegłego stuleciaFoto: Everett Collection/Shutterstock.com

słownik muzyczny F 1200.jpg
100 wynalazków na stulecie. Pierwszy słownik angielsko-polski

- Wszystko zaczęło się w 1948 roku, gdy prof. Kazimierz Kuratowski wrócił z wykładów w USA - opowiadał Marek Hołyński. Wówczas naukowiec utworzył grupę, która miała stworzyć pierwszy "aparat matematyczny". - Trzeba podziwiać śmiałość tych ludzi, którzy przecież ledwo mogli przeżyć na paczkach żywnościowych z pakietów pomocowych - opowiadał Marek Hołyński. - Dzięki ich determinacji powstał w 1955 roku analizator równań różniczkowych - maszyna, która świetnie działała, ale była analogowa, więc była podatna na kumulowanie błędów i mało uniwersalna. Dopiero w trzy lata później grupa pod kierunkiem prof. Leona Łukaszewicza stworzyła maszynę XYZ, która zaczęła normalnie funkcjonować. To była potęga w naszej części świata.

Maszyna XYZ była ogromna, przychodzili dyrektorzy z tabelkami, które trzeba było policzyć, inżynierowie z danymi. Maszyna działała 24 godziny na dobę Marek Hołyński

Jak wyglądała i działała maszyna XYZ? Dlaczego nazwano ją XYZ? o tym w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotowała Marta Hoppe.

ZOBACZ WIĘCEJ W CYKLU "100 NA 100" >>>

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Data emisji: 16.06.2018

Godzina emisji: 14.40

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Kasownik udoskonalił polski wynalazca

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 13:37
Kasowniki zostały wymyślone mniej więcej w połowie XIX wieku przez Francuzów. Co wiąże je z historią polskiej technologii?
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Pierwszy spawany most powstał w Maurzycach

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 14:00
Pierwszy spawany most stoi w Polsce od stu lat. Łączy dwa brzegi rzeki Słudwia, która przepływa przez województwo łódzkie. Choć dziś funkcjonuje jako atrakcja turystyczna, w szczególny sposób zapisał się w historii inżynierii mostowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Jan Szczepanik i kolory zdjęć

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 14:01
Nic dziwnego, że Jana Szczepanika nazywają genialnym samoukiem z Tarnowa. To jemu zawdzięczamy kolorową telewizję, kamizelki kuloodporne, zdjęcia barwne, a być może nawet sukces firmy Kodak.
rozwiń zwiń