Raclette to bardzo popularne w Szwajcarii danie. Francuskie słowo "raclette" oznacza zdrapywanie. - Chodzi o to, że z dużego kawałka sera, który się powolutku roztapia, za pomocą specjalnej szpatułki zdrapuje się pojedyncze warstwy sera, które są układane na talerzu - mówi Edyta Kusińska, autorka bloga Madame Edith. - Podajemy je z różnymi dodatkami. W podstawowej wersji do roztopionego sera podaje się ziemniaki w mundurkach, obowiązkowo również serwuje się korniszony. Danie należy oprószyć pieprzem. Mimo że potrawa nie należy do lekkich, z pewnością jest niezwykle sycąca.
Choć najważniejszym składnikiem raclette jest ser, można go podawać dosłownie ze wszystkim, nawet z mięsem. Najważniejsze, byśmy ostatecznie otrzymali aromatyczny, dojrzały ser o wyrazistym smaku i dużej zawartości tłuszczu. - Można także serwować marynowane pieczarki, marynowaną cebulę, a także świeże warzywa - wymienia gość audycji. - Doskonale komponuje się z raclette czerwona papryka, marchewka oraz seler naciowy. Dodatki można dobierać według własnego uznania, smaku i inwencji.
Raclette może być podawany także z chlebem, zresztą tak wyglądała pierwotna wersja dania. To właśnie w XII lub XIII wieku górscy pasterze w Szwajcarii roztapiali ser nad ogniskiem i jedli z dodatkiem chleba. - Raclette jest rozgrzewającym daniem i otula człowieka od środka - mówi gość audycji. - Jest dobrym daniem na jesień i zimę, kiedy jest nam chłodno. Do dania dobrze podawać ciepłe napoje, najlepiej czarną herbatę, i takie zioła jak werbena, dzięki czemu posiłek można lepiej strawić.
Jak przygotować danie w naszej kuchni? Sposobów na topienie sera jest wiele. Można zaopatrzyć się w specjalne urządzenie z rodzaju małego AGD, które świetnie się sprawdzi. Najczęściej jest to dwupiętrowa maszynka elektryczna, złożona z płyty grzewczej i płaskiej powierzchni na małe patelnie. Można na nim rozpuszczać ser lub zapiekać rozmaite smakołyki. Jak mówi gość audycji, można również wykorzystać inny sprzęt, np. taki, w którym do ogrzewania używa się tealightów.
Jednak w daniu najważniejszy jest ser. - Trzeba kupić właściwy, z którym nie ma problemu - opowiada blogerka. - W większym super markecie można kupić gotowy ser do raclette, pokrojony w odpowiedniej grubości plastry, który nadaje się do smażenia. Ten ser ma specyficzną skórkę, która jest jadalna, pomarańczowa i sztywna, dzięki czemu ser po roztopieniu się nie rozlewa.
Sprawdź także:
- Jem to danie kilka razy do roku i jest to dla mnie wielka uczta i przyjemność - mówi Edyta Kusińska. - Możemy raclette podać naszym znajomym podczas kolacji, wtedy każdy dobiera sobie dodatki według własnego upodobania. Jest to pyszne i fajne danie dla każdego.
15:26 Czwórka/Nie-na żarty - raclette 18.12.2021.mp3 Blogerka Edyta Kusińska opowiada jak przyrządzić raclette (Nie-na żarty/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Nie na-żarty
Prowadzi: Mateusz Kulik
Gość: Edyta Kusińska (autorka bloga Madame Edith)
Data emisji: 18.12.2021
Godzina emisji: 17.07
aw/kd