W programie wybraliśmy się kulinarną podróż po Węgrzech i zajrzeliśmy m.in. do Budapesztu, by skosztować tamtejszych tradycyjnych potraw, czyli zajadać się pysznym gulaszem. To danie, które składa się przede wszystkim z mięsa, ale także cebuli i papryki. Jego węgierska, oryginalna nazwa brzmi pörkölt i wywodzi się od dawnego węgierskiego słowa pergelt, które dziś oznacza przypieczony, przyrumieniony.
Początkowo spożywali go głównie rolnicy i pasterze. Smażyli oni kawałki mięsa z posiekaną cebulą na kawałku słoniny. Brakowało jednak wówczas obowiązkowego dziś głównego składnika gulaszu, czyli papryki. Dopiero, kiedy warzywo to zawitało do Europy, zaczęła się kariera znanego dziś właściwie pod każdą szerokością geograficzną gulaszu. Teraz serwowany jest zarówno w ekskluzywnych restauracjach, jak i w mniejszych, lokalnych miejscach.
Jak zdradza Joanna Petrovics, która gościła już na falach Czwórki, gdy wraz z mężem opowiadali o innym popularnym daniu węgierskim - langoszy, przepis na to danie wydaje się prosty, choć jak każda receptura ma swoje tajemnice. Na Węgrzech pörkölt często podawany jest na płytkim talerzu, zamiast - jak to ma miejsce w innych rejonach - w głębokich talerzach, bądź w misach. - My wyobrażamy sobie gulasz jako taką trochę zupę, albo potrawkę z warzywami, tradycyjne danie to po prostu mięso w sosie - tłumaczyła Joanna Petrovics.
14:29 czwórka gulasz 2022_03_19-17-16-18.mp3 Jak przygotować tradycyjny węgierski gulasz w polskiej kuchni? (Nie na-żarty/Czwórka)
Gulasz możemy przygotować właściwie z każdego rodzaju mięsa - może to być wołowina, wieprzowina, cielęcina, albo nawet... ryby. Do tego potrzebujemy paprykę, cebulę i dużo przypraw. - Najpierw na smalcu - nada on naszej potrawie odpowiedni posmak i aromat - podsmażamy mięso, a także cebulę. Mnóstwo papryki: zwykłej, albo wędzonej, w zależności od naszych upodobań. Warzywo to będzie nam potrzebne zarówno dla smaku potrawy, jak i jej koloru - wyliczała gość Czwórki. - Jeśli lubimy, możemy dodać do gulaszu kminek, a także trochę czosnku. Do tej mieszanki dodajemy wodę i gotujemy.
Sprawdź także:
Jak tłumaczyła Joanna Petrovics, gulasz to danie, które wymaga cierpliwości i dużo czasu. - Gotujemy gulasz bardzo długo, bo mięso powinno być miękkie i kruche, w gęstym, aromatycznym sosie. Całość podajemy z chlebem lub z kluseczkami - mówiła gość Czwórki. Jak tłumaczyła, najważniejsza jest jakość papryki. - To smak, który powinien tu przeważać, więc warto kupić dobrą przyprawę, by nasze danie nie tylko pięknie wyglądało, ale także smakowało i pachniało - podkreślała.
Jak opowiadała, w węgierskiej kuchni rozróżnić można wiele odmian gulaszu. - Jest tam ogromna liczba dań mięsnych, które my uważamy po prostu za gulasz. Moją ulubioną odmianą jest paprykarz - czyli ten z dodatkiem śmietany. Jest bardzo delikatny, i ma przepyszny kremowy sos - mówiła gość Czwórki.
***
Tytuł audycji: Nie na-żarty
Prowadzi: Mateusz Kulik
Gość: Joanna Petrovics (sklep węgierski Papryka)
Data emisji: 19.03.2022
Godzina emisji: 17.13
kd