Greenpeace - dla Ziemi i ludzi już od 50 lat

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 08:15
Greenpeace już od ponad 50 lat działa na rzecz środowiska naturalnego. W najbliższej audycji opowiemy o historii tej pozarządowej organizacji, przybliżymy jej działalność w Polsce oraz przypomnimy najważniejsze akcje zeszłego roku.
Greenpeace działa na rzecz ochrony środowiska już od 50 lat.
Greenpeace działa na rzecz ochrony środowiska już od 50 lat. Foto: shutterstock/Evdokimov Maxim

Greenpeace została założona w 1971 w Vancouver w Kanadzie. Jej pierwotnym celem było przeciwstawienie się amerykańskim testom atomowym na Alasce. Od tamtej pory istotą działania Greenpeace są pokojowe akcje bezpośrednie, których celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na przypadki niszczenia Ziemi, istotne problemy ekologiczne, a także wskazanie odpowiedzialnych za taki stan rzeczy. Greenpeace swoimi ekologicznymi inicjatywami chce zmienić podejście i zachowanie rządów, wielkich firm i obywateli wobec środowiska naturalnego, a ich celem jest ochrona naszej planety.

Dzisiaj ta pozarządowa organizacja ma lokalne biura w ponad 55 krajach, jednak jej aktywiści działają na całym świecie - a pracy jest niemało. Tylko w zeszłym roku Greenpeace było obecne na COP26, podczas którego, jak sami piszą "patrzyliśmy na ręce politykom, protestowaliśmy przeciwko ich decyzjom i relacjonowaliśmy na bieżąco wszystkie kluczowe wydarzenia". W Polsce między innymi jej aktywiści protestowali przeciwko ustawie pozwalającej zamieniać tereny leśne na betonowe inwestycje, dzięki czemu ustawa została zablokowana. Byli także w Puszczy Karpackiej, gdzie sprzeciwiali się dewastacyjnej wycince starych, cennych przyrodniczo drzew.

W audycji także opowiemy o zielonej rewolucji w świecie tatuażu. Wegańskie tatuaże i ekologiczne salony to trend, który staje się modny. Coraz więcej tatuażystów jest zaniepokojonych ilością używanego w branży jednorazowego plastiku oraz substancji pochodzenia zwierzęcego, dlatego poszukują zielonych alternatyw.

Sprawdź także:

***

Na audycję "Ratujemy świat" zapraszamy w piątek (07.01) po godz. 15.05. Program poprowadzi Kasia Dydo.

aw

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekologiczne podróże - zamień samolot na kolej

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 09:45
W dobie postępującego kryzysu klimatycznego działacze ekologiczni coraz częściej poruszają temat wysoko emisyjnych podróży samolotowych. Apelują o to, by latać mniej, zwłaszcza na krótkich dystansach.
rozwiń zwiń