15:52 CZWÓRKA Nie na zarty - souvlaki 23.10.2021.mp3 Przepis na souvlaki - jak przygotować to danie w domu? (Nie na-żarty/Czwórka)
Do souvlaków można dodać czerwoną cebulę, która delikatnie zaostrzy smak mięsa albo ser halloumi. Ale żaden Grek nie poda tego dania z pieczarkami, pomidorkami, papryką czy cukinią Michał Fabiszewski
"Souvlak" to po grecku rożen, szpikulec, szaszłyk. W Grecji kluczem do smakowego sukcesu jest marynata. - Jest wiele przepisów na souvlaki, a receptura na to danie zmieniała się na przestrzeni wieków. Dziś robi się je z mięsa z kurczaka, wieprzowiny lub jagnięciny, które kroimy na drobną kostkę, 2 na 2 centymetry, marynujemy przez całą noc w rozmarynie, tymianku, odrobinie czerwonej cebuli, czosnku, soli i pieprzu i oliwie extra virgin z dodatkiem soku z cytryny albo octu winnego, a potem nadziewamy na patyki - mówi gość Czwórki. - Tak przygotowane danie smażymy na patelni, na grillu albo wrzucamy do piekarnika.
Posłuchaj:
Przyjemność chrupania. Jaka jest historia sajgonek?
Souvlaki to grecki fastfood, który ma bardzo długą tradycję. O souvlakach pisał Homer w "Odysei" i są dowody na to, że w Grecji przyrządzano w ten sposób mięso już w XVII wieku przed naszą erą. - Jeśli podajemy souvlaki na talerzu to w towarzystwie tzatzików. To jest coś, bez czego grecka kuchnia, zarówno domowa jak i turystyczna, nie funkcjonuje - wyjaśnia rozmówca Mateusza Kulika. - Można też dodać kilka warzyw, takich jak: ogórek, pomidor, żółto-biała, bardzo słodka papryka i czerwona cebulka, przyprószonych oregano i polanych oliwą z oliwek. Souvlaki serwuje się także w pitcie, z frytkami.
***
Tytuł audycji: Nie na-żarty
Prowadzi: Mateusz Kulik
Gość: Michał Fabiszewski (szef kuchni, trener kulinarny Akademii Kulinarnej Cook'n'Talk)
Data emisji: 23.10.2021
Godzina emisji: 17.16
kul