Logo Polskiego Radia
Trójka
Paula Golonka 17.08.2012

Kultura, od której cieknie ślinka

- Filmy pokazywane w sekcji Kino Kulinarne mówią o zdrowej, czystej, organicznej żywności, uprawianej w harmonii z naturą i tradycją, w opozycji do fast foodu - zaznacza Jan A.P. Kaczmarek, twórca festiwalu Transatlantyk.
Kultura, od której cieknie ślinkaFot.: mat. promocyjne do filmu "Entre les Bras (Step Up to the Plate”)

Widzowie tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk mają okazję wziąć udział w pięciu wyjątkowych, inspirowanych pokazanymi obrazami kolacjach. Jan A.P. Kaczmarek podkreśla, że sekcja Kino Kulinarne tworzona jest we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Berlinie. - Berlinale ma tylko dwóch partnerów w programie Kino Kulinarne: San Sebastian Film Festival i nas - zaznacza pomysłodawca poznańskiego festiwalu. Sam program wymyślił sześć lat temu Tomas Struck i on właśnie jest kuratorem sekcji Kino Kulinarne na Transatlantyku.

Rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego mówi, że związki sztuki kulinarnej, muzyki i filmu są bardzo stare. - Póki świat tak nie pędził jak dziki, to muzyka zawsze wiązała się z jedzeniem. Wcześniej czy później ktoś coś zaśpiewał bądź zagrał podczas dobrego posiłku - mówi Jan A.P. Kaczmarek i dodaje, że Transatlantyk chce przypomnieć o takim czasie harmonii ducha i ciała.

W programie Kina Kulinarnego festiwalu Transatlantyk 2012 pokazane zostaną filmy wyświetlane podczas tegorocznego 62. Festiwalu Berlinale. W Poznaniu zobaczymy m.in. hiszpański dokument "Mugaritz B.S.O.” współreżyserowany przez jednego z jego bohaterów - Felipe Ugarte, w którym perfekcyjnie splatają się dwa rodzaje sztuki: komponowanie muzyki i potraw. W drugiej z głównych ról występuje jeden z szefów kuchni, gwiazda berlińskiego Kina Kulinarnego - Andoni Luis Aduriz.
Niemiecko-amerykański "Oma & Bella" to portret dwóch starszych pań łączący wokół motywu przewodniego - jedzenia - przeszłość z teraźniejszością, sfilmowany przez wnuczkę jednej z nich. Obie bohaterki przetrwały Holocaust, nadal mieszkają w Berlinie i gotują według starych, przedwojennych przepisów.
"Entre les Bras (Step Up to the Plate”) to francuski film dokumentalny Paula Lacoste. Ukazuje on proces przekazania restauracji synowi przez legendarnego szefa kuchni Michela Bras, wielokrotnie odznaczanego gwiazdkami Michelin. Międzypokoleniowa tradycja, relacje między ludźmi spajane przez gotowanie, kuchnia przez duże K są motywami przewodnimi filmu.

Jedynym filmem fabularnym pokazywanym podczas Kina Kulinarnego w Poznaniu będzie chińsko-tajwański "Joyful Reunion”. Ten film również ukaże splot losów dwóch pokoleń, które jednoczą się dzięki sztuce kulinarnej, tym razem jednak odkrywając przed poznańską publicznością sekrety kuchni azjatyckiej.
Przenikanie się kultur i tradycji pokazane zostanie podczas kolejnego wieczoru, tym razem z angielskim filmem "Jerusalem on a plate”, w którym światowej sławy kucharz Yotam Ottolenghi podczas powrotu do swego rodzinnego miasta będzie odkrywał sztukę gotowania w skomplikowanej sytuacji polityczno-kulturowej.
Gośćmi audycji byli również dziennikarze "Głosu Wielkopolskiego": Jacek Sobczyński i Marcin Kostaszuk, Thomas Struck, Szef Sekcji Kina Kulinarnego Berlinale.

Na festiwalu Transatlantyk są obecni nasi wysłannicy: Barbara Marcinik i Ryszard Jaźwiński. Zapraszamy do słuchania relacji na naszej antenie.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku o godz. 21.05.

(pg/mat. promocyjne)