Logo Polskiego Radia
PAP
Marta Kwasnicka 20.10.2010

Skojarzenia poprawią pamięć

Ćwiczenia umysłowe i testy poprawiają pamięć, donoszą najnowsze badania.
Skojarzenia poprawią pamięć

Testy są tylko sposobem na sprawdzenie wiedzy. Wiele badań donosi, że mają one rzeczywisty wpływ na poprawę skuteczności uczenia się. Teraz potwierdzaja to również analizy dwójki naukowców z Kent State University, Katherine Rawson i Mary Pyc.

Rawson i Pyc uważają, że ćwiczenia zmuszaja mózg do wykorzystania bardziej skutecznych strategii kodowania i dlatego tak pozytywnie wpływają na pamięć. - "Testy, szczególnie te, które zmuszają do przywołania jakichś informacji z pamięci, mogą znacząco zwiększyć prawdopodobieństwo, że będziesz w stanie zapamiętać te informacje. Przeprowadzono setki eksperymentów, w celu sprawdzenia, jakie efekty podczas nauki przynoszą ćwiczenia. Zaskakujące więc, jak niewiele wiemy, dlaczego ćwiczenia poprawiają pamięć" - mówi Rawson. - "Przypuśćmy, że próbujesz nauczyć się słownictwa obcego języka. W naszym badaniu zazwyczaj korzystaliśmy z par słów w języku angielskim i suahili, takich jak "chmura" i "wingu". Aby nauczyć się tych słówek, możesz po prostu powtarzać je w kółko za każdym razem, kiedy się uczysz, jednak okazuje się, że będzie to tylko częściowo skuteczna strategia, aby coś zostało w pamięci" - dodała Rawson.

Według niej bardziej efektywną strategią jest odkrycie klucza, np. skojarzenia, które pozwoli nam połączyć słowo w obcym języku z jego znaczeniem. W przypadku "wingu" wystarczy zatem np. skojarzyc, że słowo to brzmi podobnie jak angielskie "wing", czyli "skrzydła". Rawson proponuje takie skojarzenie, że ptaki mają skrzydła i latają w chmurach. Badanie przeprowadzone przez Rawson i Pyc pokazuje, że robienie ćwiczeń prowadzi do odnajdywania coraz lepszych słów kluczowych, a co za tym idzie, także lepszego zapamiętywania.

Poleganie na skojarzeniach od dawna jest polecane jako skuteczna metoda uczenia się. Teraz została opatentowana naukowo.

(ew)