Logo Polskiego Radia
IAR
Martin Ruszkiewicz 02.04.2014

Przegląd filmów o zbrodni katyńskiej. Rusza festiwal "Echa Katynia"

Kilkanaście filmów dokumentalnych, debaty i spotkania z rodzinami katyńskimi. W Warszawie i 12 innych polskich miastach rozpoczyna się 5. przegląd filmowy "Echa Katynia".
Ekshumacje w Katyniu w 1943 rokuEkshumacje w Katyniu w 1943 rokuWikipedia/"Zbrodnia katyńska w świetle dokumentów" /domena publiczna

KATYŃ: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl

Festiwal zaczyna się na kilka dni przed rocznicą rozpoczęcia rozstrzeliwań polskich jeńców przez NKWD w 1940 roku. W ich wyniku zamordowano ponad 22 tysiące oficerów, policjantów, pracowników administracji i nauczycieli.

Rzecznik IPN Andrzej Arseniuk wyjaśnia, że w tym roku filmy poświęcone tematyce katyńskiej będzie można oglądać w dużych miastach, ale i w mniejszych miejscowościach, między innymi w Gorzowie Wielkopolskim, Koszalinie, Raciborzu, Mikołowie i Tarnowskich Górach. Festiwal rozpocznie niezwykły film "W poszukiwaniu pamięci", będący relacją z ubiegłorocznego wyjazdu edukacyjnego młodzieży szkolnej do miejsc związanych ze zbrodnią katyńską na Ukrainie, w którym młodzi ludzie dzielą się swoimi przemyśleniami na temat trudnej historii.

Dyrektor Biura Edukacji IPN, doktor Andrzej Zawistowski tłumaczy, że festiwal ma dwie funkcje - edukacyjną i informacyjną. Jak wyjaśnia, ideą festiwalu jest nie tylko pokazanie i przypomnienie samej zbrodni katyńskiej, ale tego wszystkiego, co w tej sprawie się dzieje obecnie. Filmy mają też przypominać, że zbrodnia katyńska nie jest jedyną, jakiej dopuścili się sowieci podczas II wojny światowej.

Oprócz filmów zaplanowano debaty poświęcone tematyce katyńskiej, będą w nich brali udział historycy badacze, twórcy filmów, a także rodziny katyńskie.

W czasie przeglądu będzie można zobaczyć między innymi film "Kuropaty - droga sumienia". Został on wyprodukowany przez Telewizję Biełsat i pokazuje miejsce zbrodni komunistycznych w pamięci zbiorowej społeczeństwa białoruskiego. Zaprezentowany zostanie również film biograficzny "Z nieba do nieba" opowiadający o Janinie Lewandowskiej, śpiewaczce, pilocie i bohaterce wojny obronnej 1939 roku, najprawdopodobniej jedynej kobiecie rozstrzelanej w lesie katyńskim.

Z programem przeglądu można zapoznać się na stronie www.ipn.gov.pl. Wstęp na wszystkie pokazy wolny.

HISTORIA w portalu polskieradio.pl >>>

mr