Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 27.03.2009

Trasy jakuszyckie trasami Pucharu Świata

Dlaczego nie możemy mieć w Polsce ośrodka, który jest jeden z najlepszych na świecie? Trzeba to zrobić tylko.

Teraz bardzo dobra wiadomość dla całej Polski, choć dotyczy tylko Karkonoszy – ośrodek narciarski w Jakuszycach zostanie zgłoszony jako polska propozycja organizacji Pucharu Świata w biegach narciarskich. Dodajmy, że Polana Jakuszycka jest nasza, nasza Jedynkowa, nasza ukochana. I z wzajemnością. Na dodatek na naszej antenie w Sygnałach Dnia niedawno minister sportu obiecywał, że będą pieniądze na przebudowę tego ośrodka. Dziś Mirosław Drzewiecki potwierdził to na konferencji w Szklarskiej Porębie.

Mirosław Drzewiecki: Sześć milionów sześćset przeznaczone na zastosowanie tej trasy, żeby miała standard fisowski, żeby mogła być trasą Pucharu Świata, czyli te zaplecza, to wszystko, co było piętą Achillesową tego obiektu, zostanie zniwelowane. Decyzja już jest podjęta.

No właśnie, na konferencji obok ministra była także Justyna Kowalczyk, dwukrotna mistrzyni świata, a także triumfatorka Pucharu Świata w biegach narciarskich. Pani Justyna jest dobrej myśli i już nawet snuje plany na przyszłość.

Justyna Kowalczyk: Jeżeli już Jakuszyce by dostały Puchar Świata, to już my byśmy z panem Julianem takie górki wymyślili, że byłoby gdzie biegać.

Chodzi, oczywiście, o pana Juliana Gozdowskiego. Komandor Biegu Piastów, z którym właśnie teraz się łączymy. Witam pana.

Julian Gozdowski: Bardzo dzień dobry.

Czy już otworzył pan szampana, panie Julianie?

J.G.: Nie, ja jeszcze ciągle nie wierzę, bo jak był u nas następnie po tej konferencji pan minister powiedział mnie, że przyznali nam środki, że przyznał nam środki na rozbudowę tego ośrodka, to ja aż siadłem z wrażenia i zapytałem się: „Czy pan na pewno jest tym ministrem?”, on mówi: „Tak. No to ma pan rzeczywiście przyznane te środki”. I stąd jeszcze jestem zaszokowany tym wszystkim. Ale natychmiast przystąpiliśmy do realizacji dokumentów, jakie są niezbędne, bo minister oglądał koncepcję architektoniczną, czyli urbanistyczno–przestrzenną, ale do tego muszą być warunki zabudowy, dodatkowo bardzo dużo jeszcze dokumentów, które musimy w ciągu 1 miesiąca załatwić, co jest prawie nierealne, a musi być.

Pan, panie Julianie, wspomniał, że pan nie wierzy. Możemy na wszelki wypadek jeszcze raz wyemitować tę wypowiedź ministra Drzewieckiego.

J.G.: [śmieje się] Ja pytałem się...

Minister dokładnie przed chwilą powiedział: „Ponad 6 milionów złotych”. Pańskim zdaniem to dużo, mało?

J.G.: To jest w granicach zupełnie wystarczających, dlatego że ta koncepcja architektoniczna przewiduje właśnie taką rozbudowę, między innymi zaplecza, między innymi strzelnicę, między innymi jeszcze inne też czynności, jakie tam będziemy robili. I to wszystko zabezpiecza to, łącznie z biathlonem, dlatego że biathlon, sam biathlon pochłonie gdzieś w granicach miliona złotych.

No właśnie, pan trzyma pieczę nad tym ośrodkiem narciarskim. Ten projekt, jak już pan powiedział, jest gotowy, projekt przebudowy. Co tak dokładnie trzeba zrobić, żeby spełniał standardy FIS–u?

J.G.: Muszę powiedzieć, że bardzo mało, dlatego że najważniejszą częścią całego ośrodka to są trasy, a my nad trasami wspólnie z leśnikami polskimi pracujemy już od wielu, wielu lat. I tylko nasze trasy, cztery aż trasy narciarstwa biegowego na Polanie Jakuszyckiej i w Szklarskiej Porębie mają homologację światową. Czyli gdyby była taka sytuacja, że w następnym roku już jest Puchar Świata, to my możemy ten Puchar Świata zorganizować. Ale...

No właśnie, kiedy najwcześniej mogłoby się to stać?

J.G.: Za 3 lata. Ale mam wrażenie, że i Jedynka Radiowa, która nas przez cały czas pilotuje, i my nie chcemy robić w sztucznych warunkach, bo to jest możliwe, tylko chcemy jednocześnie mieć ośrodek równy przynajmniej do najlepszych ośrodków, a może lepszy od najlepszych. To, co ja teraz powiedziałem, jest trochę śmieszne, pretensjonalne, ale... a dlaczego nie możemy mieć w Polsce jednego ośrodka, który jest jeden z najlepszych na świecie?

No właśnie, dlaczego?

J.G.: No właśnie. Dlatego że trzeba to zrobić tylko. Panie redaktorze, z byle jakiego Biegu Piastów zrobiliśmy światowy Bieg Piastów...

Wspólnie, prawda?

J.G.: Wspólnie z Jedynką. Od początku ta Jedynka nas holowała. I jeżeli mamy wspólnie światowy Bieg, a jest takich biegów na świecie tylko 15 zaadresowanych do 100 tysięcy ludzi na świecie, a jeżeli jeden dostaje informację, to plus dziesięciu czyta, czyli milion ludzi na świecie, nawet żeby nie chciało, to o nas wie. I dostaliśmy bardzo wysokie oceny międzynarodowe...

Panie Julianie, króciutko.

J.G.: ...za ten Bieg. Koniec.

Koniec. Koniec naszej rozmowy. Jeszcze raz wielkie gratulacje. Proszę wypić szampana, panie Julianie. Pan Julian Gozdowski, komandor Biegu Piastów.