Logo Polskiego Radia
Jedynka
Katarzyna Skorska 09.11.2011

Bez historii jesteśmy masą bezładnych atomów

Literatura naukowa i popularnonaukowa dotycząca dziejów Polski znajduje coraz więcej odbiorców.
Bez historii jesteśmy masą bezładnych atomów

Książka historyczna w Polsce ma się coraz lepiej – twierdzą jurorzy czwartej już edycji konkursu na najlepszą książkę historyczną roku 2011. Profesor Wojciech Roszkowski (Collegium Civitas w Warszawie), profesor Wiesław Wysocki (Uniwersytet Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie) i autor najlepszej książki naukowej Leszek Jerzy Jasiński z Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN omawiają tegoroczny konkurs i dyskutują na temat kondycji tego typu literatury.

W kategorii "Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku" zwyciężyła praca Leszka Jerzego Jasińskiego "Bliżej centrum czy na peryferiach? Polskie kontakty gospodarcze z zagranicą w XX wieku".

Nagrodę czytelników, w tej samej kategorii przyznano Tomaszowi Sikorskiemu za publikację "O kształt polityki polskiej. Oblicze ideowo-polityczne i działalność Ruchu Młodej Polski (1979-1989)".

Za najlepszą książkę popularnonaukową dotyczącą XX-wiecznych dziejów Polski uznano pracę Leona Popka "Ostrówki. Wołyńskie ludobójstwo".

Największym uznaniem czytelników głosujących za pośrednictwem Internetu w plebiscycie na popularnonaukową książkę roku cieszyła się praca Witolda Stankowskiego "Nie umrę śmiercią naturalną...: Janina Lech harcerka, poetka, ofiara hitlerowskiego bezprawia oraz jej rodzina". Autor tej pasjonującej pozycji, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, opowiada historię włocławskiej harcerki Janiny Lech, która podczas okupacji hitlerowskiej działała w konspiracyjnych Szarych Szeregach. Po śledztwie i procesie sądowym została skazana na karę śmierci i zgilotynowana w Poznaniu.

W tym roku do konkursu zgłoszono kilkadziesiąt pozycji poruszających tematykę historii politycznej, wojskowej, gospodarczej, społecznej, a także... historii obyczaju.

Konkurs powstał z inicjatywy zmarłego tragicznie prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Janusza Kurtyki i ma na celu popularyzację dziejów Polski oraz krzewienie czytelnictwa książek historycznych. Jest współorganizowany przez IPN, Telewizję Polską i Polskie Radio Zapraszamy do wysłuchania dyskusji na antenie radiowej Jedynki.

Rozmowę przeprowadziła Katarzyna Jankowska.

(ks)