Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 30.12.2011

Magnez - król zdrowia

Spośród mikro- i makroelementów niezbędnych do życia człowieka najważniejszy jest magnez, który ma szczególną rolę w rozwoju: od niemowlaka aż do wieku dorosłego.
Kasza gryczanaKasza gryczanaźr. Wikipedia CC

Zdaniem dr Jerzego Oleszkiewicza, prezesa Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego, magnez to król zdrowia: doskonale wpływa na kości, układ odpornościowy, uspokaja nadpobudliwych, ułatwia sen.

Nasz organizm zawiera podobno 46 składników mineralnych, z których 30 uważa sie za niezbędne do życia. Siedem z nich to makroelementy, a 27 to mikroelementy. Bez nich nie byłoby życia na naszej planecie.

Magnez hamuje agresję

- Nawet gdyby człowiekowi brakowało choćby jednego minerału, to grozi to już chorobą nowotworową - mówi dr Oleszkiewicz w radiowej Jedynce. Spośród nich najważniejszy jest magnez, który ma szczególną rolę w rozwoju dziecka od niemowlaka aż do wieku dorosłego. On uczestniczy w budowie mózgu i układu nerwowego. Brak magnezu powoduje nadpobudliwość u młodzieży czy agresję. - Jeżeli dziecko w wieku trzech lat musi jeszcze spać w pampersach, bo nie trzyma moczu, to również objaw niedoboru magnezu - mówi gość "Magazynu medycznego".

Magnez ważny również dla dorosłych

W organizmach polskich dzieci jest zbyt dużo ołowiu. - W naszej cywilizacji spotkały sie dwa niekorzystne zjawiska: nadmiar ołowiu i brak magnezu - ostrzega lekarz. Ale również dla dorosłych brak magnezu jest groźny. Powoduje zwiększenie pobudliwości nerwowo-mięśniowej oraz osłabienia i nieprawidłowości pracy serca, czego efektem są m.in. drgania jednej z powiek, czy też częściowo górnych warg, bolesne skurcze łydek, uczucia odrętwienia i mrowienia w kończynach, wzmożone wypadanie włosów czy też trudności w koncentracji. Istnieją również uzasadnione podejrzenia, że niedobór magnezu w diecie może prowadzić do depresji. - Brak snu czy drętwienie kończyn to właśnie objawy niedoboru magnezu - mówi gość Jedynki.

Magnez a dieta

Dr Jerzy Oleszkiewicz twierdzi, że uzupełnienie braków magnezu jedynie poprzez codzienna dietę jest trudne, ponieważ z naszego jadłospisu wypadły potrawy bogate w magnez. Wszystkie warzywa zielone, nać pietruszki, kasza gryczana, kakao, chleb razowy z grubego przemiału na zakwasie - to potrawy bogate w magnez. Ale zazwyczaj ich nie lubimy, bo wolimy białe bułeczki. W pokarmach magnezu jest coraz mniej ze względu na nawożenie chemiczne i konserwanty w żywności. Inne przyczyny niedoboru magnezu to: nadużywanie alkoholu, picie kawy, stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych, stres, spożywanie nadmiernych ilości tłuszczów, niewydolność nerek.

Uzupełniać magnez

Dlatego trzeba braki magnezu uzupełniać suplementami. Dziecko potrzebuje 5 mg magnezu na 1 kilogram masy ciała. Lekarz uspokaja, że magnezu nie można przedawkować. Jego nadmiar wydala się z moczem. Zapotrzebowanie na magnez u osób dorosłych wynosi 300-400 mg na dobę.

Rozmawiała Małgorzata Kownacka.

(ag)