Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marta Kwasnicka 19.05.2014

Ogrody wydarzeniem historycznym roku. Reduta Ordona druga

W ogólnopolskim plebiscycie internauci wybrali najlepszą inicjatywę historyczną zeszłego roku. Co podoba się Polakom?
Ogrody wydarzeniem historycznym roku. Reduta Ordona drugaGlow Images/East News

"Wydarzenie Historyczne Roku" to ogólnopolski Plebiscyt organizowany od 2007 roku, którego celem jest wyróżnienie autorów najciekawszych inicjatyw historycznych. Z roku na rok wzrasta liczba zgłaszanych projektów. W ubiegłym roku aż 65 wydarzeń rywalizowało o miano najważniejszego, z czego 10 znalazło się w ścisłym finale.

Historia w portalu Polskiego Radia

W tym roku do konkursu zgłoszono blisko 70 wydarzeń. Wstępnej selekcji dokonało historyczne jury, w skład którego wchodzili historycy z dwóch instytucji organizujących plebiscyt: Muzeum Historii Polski i portalu historia.org.pl. W kapitule byli także specjaliści spoza tych instytucji, m.in. prof. Andrzej Chwalba czy znany publicysta Jan Wróbel. Zwycięzcą został projekt edukacyjny "Magia Ogrodów", przygotowany przez Muzeum Architektury we Wrocławiu.

- Chcieliśmy zwyciężyć, ale znaliśmy rywali i wiedzieliśmy, że konkurencja jest mocna, stąd nasze zaskoczenie - mówi Natalia Oleszczuk z Muzeum Architektury we Wrocławiu.

- Jest coraz więcej ciekawych i pomysłowych inicjatyw z celem dotarcia do coraz szerszej społeczności - mówi drugi gość radiowej Jedynki Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski. W zeszłym roku wygrał projekt Korczak, który był wydarzeniem muzycznym, operowo-filharmonicznym. W tym roku wyraźnie widać, że inicjatywę przejęły muzea. - Większość ciekawych projektów była organizowana lub współorganizowana przez muzea. Drugie miejsce zajęły wykopaliska na Reducie Ordona w Warszawie, prowadzone przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie - dodaje Robert Kostro.

O sukcesie "Magii Ogrodów" zdecydowało wiele rzeczy. - Udało nam się wytworzyć więź między odbiorcami projektu. Był to cały cykl wykładów, warsztaty. Nasi odbiorcy mieli czas, żeby się do nas przyzwyczaić. Czuli, że to także ich projekt - mówi Natalia Oleszczuk. - Dzieciom proponowaliśmy zajęcia z historii ogrodów, pokazywaliśmy specyfikę ogrodów, znaczenie drzew i roślin. Chodziło nie tylko o historię założeń ogrodowych, ale i wpływ na nasze życie, samopoczucie. Wykładom zawsze towarzyszyły praktyczne zajęcia, np. pokazujące to jak pył osadza się na drzewach.

Więcej informacji o plebiscycie i nagrodzonych inicjatywach w audycji, którą przygotowała i prowadziła Katarzyna Kobylecka.

(ew/ag)