Logo Polskiego Radia
Jedynka
Beata Krowicka 25.09.2014

Upadek II Rzeczypospolitej. Dlaczego ponieśliśmy klęskę?

W poniedziałek wraz z "Gazetą Wyborczą" ukaże się dodatek "Ale Historia". W całości będzie poświęcony konsekwencjom klęski Kampanii Wrześniowej.
Kapitulacja Warszawy 28 września 1939. Gen. Tadeusz Kutrzeba przybywa na spotkanie z gen. Johannesem Blaskowitzem.Kapitulacja Warszawy 28 września 1939. Gen. Tadeusz Kutrzeba przybywa na spotkanie z gen. Johannesem Blaskowitzem. Bundesarchiv/Wikimedia Commons

O tym, na jakie wątki przede wszystkim zwrócono uwagę mówił w radiowej Jedynce publicysta Mirosław Maciorowski.

"Ale Historia" ukaże się dzień po 75. rocznicy kapitulacji Warszawy. Ale w audycji wspominamy również o podpisaniu traktatu między Niemcami i ZSRR, na mocy którego rozdzielono terytorium Polski między te państwa. Na mapie przestała wtedy istnieć II Rzeczpospolita.

W dodatku "Ale Historia" skupiono się przede wszystkim na konsekwencjach tego wydarzenia, choć znalazło się też miejsce na materiały o samej Kampanii Wrześniowej.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

O tym jak wykuwał się polski rząd na uchodźstwie mówi w wywiadzie prof. Jacek Tebinka. Przedstawiono też sylwetki głównych dowódców Kampanii Wrześniowej.

Osobne artykuły poświęcono sytuacji na Wschodzie - we Lwowie i w Wilnie, a także zbrodniom żołnierzy Wehrmachtu. - Niemcy żyli w błogim przekonaniu, że zbrodnie w Polsce popełniali tylko SS-mani, a nie do końca jest to prawda - podkreślił Mirosław Maciorowski.

Więcej o Kampanii Wrześniowej, a także o przyczynach jej klęski dowiesz się, słuchając całej audycji.

WRZESIEŃ 1939 - zobacz serwis specjalny >>>

Rozmawiała Katarzyna Kobylecka.

bk/ag