Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 27.11.2009

Finanse domowe odc. 6 - zakupy przez internet

We współczesnym świecie, wcale nie musimy wychodzić z domu żeby coś kupić i dawne ironiczne pytanie: sklep do pana czy pan do sklepu zupełnie się zdezaktualizowało. Dzisiaj sklep co raz częściej przychodzi do pana czy pani za pośrednictwem internetu, telewizji cyfrowej, telefonu, faksu, poprzez katalogi firm wysyłkowych albo wręcz fizycznie w postaci: akwizytora z sieci sprzedaży bezpośredniej.

Pomimo wygody oglądania towarów na miejscu, ta forma może być jednak ryzykownym sposobem robienia zakupów, ponieważ nie mamy możliwości porównania oferowanych produktów oraz ich cen z innymi dostępnymi na rynku. Decydując się na taki zakup i podpisując umowę z akwizytorem zachowajmy więc czujność - radzi Tomasz Odziemczyk ze Stowarzyszenia Konsumentów Polskich. - Nie podpisujmy niczego póki nie przeczytamy i nie zrozumiemy wszystkich elementów oferty przedstawianej nam przez sprzedawcę. W szczególności dotyczy to zakupów od akwizytora dokonywanych podczas prezentacji poza lokalem przedsiębiorstwa.

Na szczęście, jeśli po dokonaniu zakupu u akwizytora albo w firmie wysyłkowej, po obejrzeniu przysłanego nam towaru z bliska, rozmyślimy się, to w przeciwieństwie do zakupów w tradycyjnych sklepach, gdzie nasze przepisy wykluczają zwrot towarów bez wad, podczas sprzedaży na odległość taką możliwość mamy - zapewnia Piotr Decek z Infolinii Konsumenckiej Stowarzyszenia Konsumentów Polskich. - Ustawodawca zapewnił nam możliwość oddania takich rzeczy bez podania żadnej przyczyny w dwóch szczególnych przypadkach - kiedy konsumenci nabywają dany towar w wyniku umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa np. na wszelkiego rodzaju pokazach, prezentacjach, bądź też kiedy taką umowę zawieramy na odległość np. jeżeli kupujemy dla siebie coś czysto prywatnie w celach nie związanych z działalnością gospodarczą , w sklepie internetowym.

Przepisy te gwarantują konsumentowi prawo do

10-dniowego okresu, w którym może on, bez podania przyczyny, odstąpić od umowy o zakup dóbr lub usług o wartości powyżej 10 euro, nabytych w ramach umowy zawieranej poza lokalem przedsiębiorstwa. A że coraz częściej robimy też zakupy w sklepach internetowych lub na aukcjach to przed podjęciem takiej decyzji należy dokładnie sprawdzić od kogo kupujemy towar - zauważa Aneta Styrnik z UOKiK: - Powinniśmy sprawdzić czy dane o tym przedsiębiorcy są na stronie internetowej , czy jest numer telefonu, e-mail, adres, czy jeżeli kontaktowaliśmy się z nim to rzeczywiście otrzymaliśmy informację zwrotną tzn. czy udało nam się z nim skontaktować. To ważne jeżeli będziemy chcieli dany produkt zareklamować czy też go zwrócić.

Szczególną ostrożność musimy zachować dokonując płatności za zakupy w internecie, jeśli np. decydujemy się na użycie karty kredytowej Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczenstwa, ktore wymienia Remigiusz Kaszubski ze Związku Banków Polskich. - Nie róbmy płatności na stronie internetowej tego konkretnego sklepu. Każdy dobry sklep internetowy ma podpisane umowy z agentem rozliczeniowym i poprzez kliknięcie "zapłać" automatycznie dokonuje rozliczenia. Pojawia nam się strona https - "s" - od angielskiego "security" - bezpieczeństwo i tam proszeni jesteśmy o podanie danych z naszej karty. Zanim zdecydujemy się na ich wprowadzenie powinniśmy zobaczyć czy ta strona transakcyjna ma w jednym z rogów kłódkę - ta kłódka powinna być zamknięta.

Ale płacąc za zakupy miejmy oczy otwarte.