Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 07.12.2009

Inwestuj z głową - co to jest fundusz inwestycyjny?

Fundusz inwestycyjny najlepszym sposobem na zróżnicowanie ryzyka.

Co to jest fundusz inwestycyjny? Najprościej mówiąc - jest to narzędzie do pomnażania majątku, z tym, że w odróżnieniu od indywidualnych form inwestowania pieniędzy - tu robimy to w szerszym towarzystwie - wyjaśnia Adam Johaniuk z PKO Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. - Kilkuset, kilka tysięcy, kilkadziesiąt tysięcy osób może wpłacić środki na jedno konto, którymi to środkami następnie zarządza licencjonowany doradca inwestycyjny w taki sposób żeby fundusz przyniósł uczestnikom zysk.

Przy czym, klient inwestujący w fundusz kupuje tzw. jednostki uczestnictwa -Tak jak kupując akcje nabywa się część majątku spółki, tak samo inwestując w fundusz inwestycyjny wykupuje się jednostki uczestnictwa. I każda jednostka jest to część majątku całego funduszu inwestycyjnego. Następnie jednostki zmieniają swoją wartość codziennie, codziennie następuje wycena, w związku z tym inwestor ma możliwość obserwować na bieżąco jak zmienia się jego wartość inwestycji, po prostu mnożąc: bieżącą wartość jednostki razy liczbę posiadanych przez siebie jednostek uczestnictwa.

Nasuwa się tu jednak zasadnicze pytanie: na czym polega różnica między inwestowaniem indywidualnym np.. kupowaniem obligacji albo akcji na giełdzie, a lokowaniem pieniędzy w funduszu? Adam Johaniuk wyjaśnia, że bezpośrednie inwestowanie w jakiekolwiek walory, czy to będą obligacje, bony skarbowe bądź akcje, wiąże się przede wszystkim z koniecznością posiadania dosyć dużej wiedzy na temat funkcjonowania rynku kapitałowego i dysponowania czasem. Czas jest niezbędny by móc analizować na bieżąco co dzieje się np. w spółkach giełdowych, jakie są perspektywy rozwoju, potencjał zysków. W funduszu inwestycyjnym różnica polega na tym, że inwestor właściwie wykupując jednostki uczestnictwa przekłada odpowiedzialność za zarządzanie funduszem na doradcę inwestycyjnego, który w jego imieniu nabywa właśnie walory - bony skarbowe, akcje bądź obligacje.

Niemniej decydując się na powierzenie naszych pieniędzy specjalistom w Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych musimy pamiętać o związanym z tym ryzykiem, o czym przestrzega Łukasz Dajnowicz Z KNF -Przesłanką do podjęcia decyzji inwestycyjnej nie powinny być reklamy, bo reklama to jest taki miraż, który ma nas zachęcić do nabycia danego produktu, ale nie jest to rzetelna informacja o profilu ryzyka, o tym, że możliwa jest strata. Jeśli nabywamy jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, to sprzedawca, czyli dystrybutor musi przekazać nam skrót prospektu emisyjnego takiego funduszu i tam są wszystkie informacje, które z punktu widzenia inwestora są istotne. Trzeba to koniecznie przeczytać.

Jednak przed ryzykiem inwestycyjnym w funduszu w dużym stopniu chroni nas sama grubość portfela - podkreśla Adam Johaniuk -Dosyć trudno wyobrazić sobie indywidualny rachunek inwestycyjny, który jest zróżnicowany jeżeli chodzi o rodzaje akcji. Zazwyczaj jest to kilka, kilkanaście spółek w portfelu pojedynczego inwestora. Natomiast w funduszu inwestycyjnym tych spółek jest znaczącą więcej co oznacza, że ryzyko np. upadłości pojedynczej spółki jest mniejsze w funduszu inwestycyjnym niż na prywatnym rachunku inwestycyjnym.