Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 10.12.2009

Inwestuj z głową. Rodzaje funduszy inwestycyjnych.

Osoby, które decydują się na powierzenie swoich pieniędzy w celu ich pomnożenia, Towarzystwom Funduszy Inwestycjynych mają do wyboru różnego rodzaju fundusze.

Halina Lichocka: Generalnie są to fundusze otwarte lub zamknięte albo też specjalistyczne fundusze otwarte. Jak działa otwarty fundusz inwestycyjny wyjaśnia Adam Johaniuk z PKO TFI.

Adam Johaniuk: -Fundusz otwarty, to ten, który codziennie sprzedaje i odkupuje jednostki uczestnictwa od inwestorów, w związku z tym, tutaj nie ma jakichkolwiek ograniczeń jeżeli chodzi o czas trwania inwestycji. Klient w każdej chwili może dopłacić środki do funduszu i w każdej chwili może je z funduszu wycofać.

H.L.: Z kolei w fundusz inwestycyjny zamknięty ma mniejszą elastyczność jeśli chodzi o możliwość sprzedawania i odkupowania, w tym wypadku certyfikatów inwestycyjnych a nie, jak w funduszu otwartym jednostek uczestnictwa.

Adan Johaniuk: -Jest to fundusz, w którym z założenia określa się czas trwania funduszu inwestycyjnego. Określa się bardzo szczegółowo politykę inwestycyjną, w związku z tym, inwestorzy wpłacając środki do funduszu zamkniętego deklarują odpowiedni czas utrzymania inwestycji. Natomiast, to nie jest tak, że z tego funduszu nie można wycofać środków przed terminem. Certyfikaty inwestycyjne podlegają standardowemu obrotowi giełdowemu tak samo jak chociażby akcje spółek.

H.L.: W opinii Łukasz Dajnowicza z Komisji Nadzoru Finansowego te dwa typy funduszy inwestycyjnych są adresowane do różnego rodzaju nabywców.

Łukasz Dajnowicz: -Otwarte przeznaczone dla przysłowiowego Kowalskiego i zamknięte wykrojone na miarę dla określonego, zwykle bardziej zamożnego, bardziej zaawansowanego inwestora. Produktem dla szerokiego odbiorcy są fundusze otwarte.

H.L.: Wśród funduszy zamkniętych również zdarzają się takie przeznaczone dla szerokiego grona nabywców, bez żadnych ograniczeń, ale są też inne ich rodzaje - już dokładnie adresowane - tłumaczy Adam Johaniuk.

Adam Johaniuk: -Są także fundusze inwestycyjne dedykowane do określonej grupy inwestorów, np. 99 inwestorów, którzy dokonali zapisu właściwie do funduszu przed jego utworzeniem. Istnieją także w Polsce i może przede wszystkim za granicą fundusze inwestycyjne zamknięte, dedykowane nawet tylko i wyłącznie jednemu inwestorowi.

H.L.: Okazuje się jednak, że towarzystwa funduszy inwestycyjnych oferują nam również produkty typu: dwa, a raczej trzy i więcej, w jednym, możemy bowiem ulokować pieniądze w tzw. specjalistycznych funduszach otwartych. Co nam się może szczególnie opłacić.

Adam Johaniuk: -W przeciwieństwie do standardowego funduszu inwestycyjnego otwartego, ten z dopiskiem specjalistyczny, różni się tym, że w jego ramach jest kilka subfunduszy wewnątrz i każdy z nich może posiadać inną politykę inwestycyjną. Klient inwestując w jeden specjalistyczny fundusz, może w trakcie swojej inwestycji poruszać się pomiędzy kilkoma portfelami inwestycyjnymi różniącymi się jeżeli chodzi o poziom zysków, poziom ryzyka inwestycyjnego. Jednocześnie przenoszenie środków pomiędzy tymi portfelami nie powoduje konieczności odprowadzenia podatku od zysków kapitałowych.