Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 04.01.2010

Inwestuj z głową - Fundusze zrównoważone

Fundusze zrównoważone inwestują zarówno w akcje, jak i w instrumenty dłużne, takie jak bony skarbowe czy obligacje. Ze względu na udział akcji fundusz zrównoważony jest jednak nieco bardziej ryzykowny niż na przykład fundusz papierów dłużnych.

Nie jest jednak tajemnicą, że bardziej ryzykowne inwestycje w akcje mogą dać większy zysk - tłumaczy Jarosław Sadowski z Expandera.

Jarosław Sadowski:

Z jednej strony taki fundusz przynosi stosunkowo wysokie stopy zwrotu bo wyższe na przykład niż lokaty bankowe czy fundusze inwestujące w obligacje, ale w takim przypadku w zamian za tę wyższą stopę zwrotu trzeba pogodzić się z nieco większym ryzykiem. Udział akcji w portfelu powoduje bowiem, że wraz ze zmianami wartości tych akcji wartość jednostki uczestnictwa w takim funduszu może podlegać pewnym wahaniom.

Czyli krótko mówiąc, jest prawdopodobieństwo, że w krótkim okresie taki fundusz może przynieść straty. O portfelu funduszy zrównoważonych, nazywanych też mieszanymi decydują specjaliści, a nie sam klient - przypomina Adam Johaniuk z PKO TFI

Adam Johaniuk:

Obowiązek pogrupowania tych produktów w portfelu jednego funduszu spoczywa już na doradcy inwestycyjnym. Czyli klient wpłaca środki na jeden rachunek bankowy następnie specjalista zajmuje się tym aby część tych środków była ulokowana w obligacjach a część w kacjach.

A udział akcji w funduszach jest większy bądź mniejszy. W funduszach zrównoważonych jest to mniej więcej pół na pół, ale może też być wiecej akcji.

Ostatnio jednak zarówno na świecie jak i w Polsce fundusze mieszane cieszą się coraz mniejszą popularnością. Tendencja jest taka, żeby zamiast w fundusz mieszany, czyli na przykład w fundusz zrównoważony , inwestować przynajmniej w dwa różne fundusze: bezpieczny i agresywny.

Adam Johaniuk:

Część środków w funduszy bezpiecznym, cześć środków w funduszu agresywnym - bo w tym momencie w każdej chwili mogę zdecydować z którego z tych produktów wycofuję środki - bez straty. Jeżeli jest to inwestycja jednorodna - fundusz mieszany - nie mamy wyboru, ponieważ klient inwestując kupuje jednostkę uczestnictwa , w ramach której znajdują się już wszystkie walory i nie może wybrać np. odkupienia części jednostki uczestnictwa, która jest zainwestowana w akcje albo części jednostki, która jest zainwestowana w obliogacje.

Fundusze mieszane nigdy w czasie hossy nie wypracują tak wysokich zysków jak fundusze akcyjne, bo jednak spora część portfela jest ulokowana na przykład w obligacjach a z drugiej strony w czasie bessy ta część akcyjna jest zbyt duża, żeby zupełnie ochronić kapitał inwestora.