Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 18.01.2010

Inwestuj z głową - Fundusze inwestycyjne a podatek Belki

Przeglądając bogata ofertę towarzystw funduszy inwestycyjnych niekoniecznie musimy dokonać wyboru jednego, konkretnego rodzaju funduszu, bowiem mamy do dyspozycji między innymi tak zwane fundusze parasolowe, które skupiają pod sobą kilka mniejszych subfunduszy.

Co się może znaleźć pod takim parasolem - wyjaśnia Adam Johaniuk z PKO TFI.

Adam Johaniuk: Każdy z subfunduszy może się różnić zarówno zawartością portfela jak i okresem rekomendowanej inwestycji jak i ryzykiem inwestycyjnym. Czyli de facto inwestor w ramach jednego funduszu parasolowego może lokować środki w subfunduszu obligacji, obligacji zagranicznych, obligacji korporacyjnych, akcji małych przedsiębiorstw, akcji dużych, stabilnych spółek. W końcu także są subfundusze tzw. mieszane czyli takie, które mają w portfelu zarówno obligacje jak i akcje. Tych możliwości jest bardzo dużo.

Dodatkowo zyskujemy możliwość przenoszenia pieniędzy między takimi subfunduszami w ramach jednego funduszu parasolowego - tłumaczy Marcin Dyl prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Marcin Dyl: W momencie kiedy zmienia się horyzont inwestycyjny i klinet chce zmienić model inwestowania, chodzi o to, żeby wycofując te środki pozostał w ramach danego parasola.

A to pozostanie w ramach funduszu parasolowego ma głębszy sens, bowiem jest to jednocześnie znakomita okazja do uniknięcia konieczności zapłacenia podatku Belki od zysków kapitałowych - podkreśla Marcin Dyl.

Marcin Dyl: Wtedy inwestycja dokonywana w jeden typ funduszu, np. w fundusz akcyjny gdy zmieniamy model inwestycji - przechodzimy do funduszu bardzo bezpiecznego, np. dłużnego -- nie wiąże się z płaceniem podatku Belki. Podatek Belki płacimy dopiero na końcu inwestycji kiedy w ogóle likwidujemy naszą inwestycję w funduszu.

W ten sposób przekonujemy się o największej korzyści z inwestowania w fundusze parasolowe w odróżnieniu od lokowania naszych środków w inne rodzaje funduszy - dowodzi Adam Johaniuk.

Adam Johaniuk: Tutaj pojawia się już zasada procentu składanego, tzn. zysków wypracowywanych od wcześniejszych zysków i automatycznie te 19 procent, które w przypadku funduszy otwartych byłoby odprowadzone jako podatek od zysku kapitałowego w funduszu parasolowym nadal pracują i wypracowują kolejne zyski.

A to właśnie dla tych zysków warto schronić się przed fiskusem pod takim parasolem funduszu inwestycyjnego.