Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 28.12.2018

Pracodawca może nie zgodzić się na urlop pracownika

Urlop jest udzielany na wniosek pracownika, ale szef może odmówić powołując się na dobro zakład. Nie zawsze więc pracownik dostanie urlop wtedy, kiedy sobie zamarzy.

Do usystematyzowania pracy, szczególnie w dużych firmach, służą plany urlopowe. Chodzi o to, żeby raptem większa część pracowników nie chciała urlopu w tym samym czasie, co sparaliżowałoby pracę firmy. - Są przerwy świąteczne, długie weekendy, często są tarcia między pracownikami, bo wszyscy chcą wtedy mieć wolne - wyjaśnia Agnieszka Bagińska.

Podkreśla, że w interesie wszystkich jest tak zaplanować sobie okres wakacyjny, żeby pogodzić interesy pracowników i pracodawców. Przypomina, że zgodnie z prawem pracy raz w roku przysługuje pracownikowi 10 dni roboczych (czyli 14 kalendarzowych) nieprzerwanego urlopu. Zaś urlopy zaległe trzeba wykorzystać do końca września następnego roku. Czy taki urlop się przedawnia?

Czy plan urlopów może być zmieniony, kiedy i przez kogo? Z jakim wyprzedzeniem składa się wniosek o urlop? Co w przypadku odwołania z urlopu? Czy można na siłę wysłać pracownika na urlop? Czy można zamiast zwolnienia lekarskiego wziąć urlop? Jakie przywileje urlopowe mają kobiety w ciąży?

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Agnieszka Bagińska (radca prawny)

Data emisji: 28.12.2018

Godzina emisji: 10.16

ag