Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Szozda 08.04.2012

Pieczeń uczyniła nas ludźmi

Największym wynalazkiem człowieka nie było ani koło, ani procesor, ani nawet radio. Największym wynalazkiem ludzkości było gotowanie. To dzięki niemu jesteśmy tu, gdzie jesteśmy.
Zastawiony stółZastawiony stółSXC

Obróka termiczna żywności, czyli gotowanie, pozwoliła naszym przodkom sprzed miliona lat wyjść na prowadzenie w ewolucyjnym wyścigu. Żadne inne zwierze na naszej planecie nie przygotowuje pokarmu z taką pieczołowitością. Tylko człowiek. Zwierzęta, ptaki czy małpy, posługują się narzędziami by zdobyć pokarm. Często zadziwiają ludzi swoją pomysłowością w ich stosowaniu. Ale ani ptaki, ani małpy pokarmu nie przetwarzają tak, jak człowiek - mówi gość Jedynki ("Cztery Pory Roku") Jan Stradowski z miesięcznika "Focus".

Dlaczego smażenie, pieczenie, gotowanie mięsa i warzyw miały tak silny wpływ na rozwój człowieka? Otóż przetworzony pokarm łatwiej się je i lepiej trawi. Smażony kotlet jest smaczniejszy niż surowy. Czasem białko w ugotowanym pożywieniu jest lepiej przyswajane przez organizm niż surowe. Tak jest na przykład z jajkiem czy mięsem. Dzięki gotowaniu nasi przodkowie dostarczali sobie więcej energii, lepiej i szybciej się rozwijali.

Gotowanie ukształtowało nie tylko nas, ale także nasze społeczeństwo. Naukowcy dowodzą, że sztuka gotowania doprowadziła do pierwszego podziału społecznego. To kobietom przypadła rola kucharki i opiekunki domowego ogniska, a silniejsi fizycznie mężczyźni zajęli się polowaniem na zwierzęta. Mięso było bowiem bardzo cennym składnikiem pokarmu wczesnych ludzi. Można śmiało powiedzieć, że hasło "kobiety do garów" ma już ponad milion lat. Bo właśnie sprzed miliona lat pochodzą paleniska w jaskiniach, w kórych obok popiołu znaleziono nadpalone kości zwierząt.

Milion lat gotowania doprowadziło do tego, że przyrządzanie i spożywanie posiłku jest dla ludzi bardzo ważną czynnością. Największe uroczystości w naszym życiu zawsze są związane z uroczystym obiadem czy kolacją. To przy jedzeniu omawiane są najważniejsze sprawy zarówno w naszych rodzinach, jak i na międzynarodowych spotkaniach.

Dla znaczniej części świata jednym z najważniejszych wydarzeń w historii była Ostatnia Wieczerza, podczas której Jezus ustanowił Sakrament Eucharystii, i którą miliony ludzi na całym świecie powtarzają symbolicznie każdego dnia.

Warto pamiętać o tym i szanować wysiłek ludzi przygotowujących nasze posiłki. Szczególnie w dniach Wielkiej Nocy, które świętujemy zasiadając do stołu na uroczyste śniadanie i obiad.

AS