Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 26.03.2010

Godzina dla ziemi

Gasną światła w najsłynniejszych budowlach na świecie...

Zgasną światła w najsłynniejszych budowlach na świecie. Jutro o 20:30 na całym globie rozpocznie się godzina dla Ziemi. To inicjatywa, której podstawowym celem jest przeciwstawianie się postępującym zmianom klimatu. Kamil Olak sprawdzał czy do kampanii przyłączą się mieszkańcy Warszawy i pozostałej części kraju:

- Ziemia jest dla mnie wszystkim, ja muszę ją ratować.
- Oczywiście, że wyłączę.
- 20.30? A nie można wcześniej?
- Pojadę zobaczyć, jak te światła gasną.

Sylwia Wódz z WWF Polska: - Nie chodzi o to, by oszczędzić przez godzinę daną ilość energii, a raczej żeby pokazać, że jednoczymy się przeciwko nadmiernemu ociepleniu się klimatu i temu, że nie ma wystarczających zmian prawnych, które wpływają na nowe rozwiązania.

Jarosław Kochaniak – z-ca prezydenta Warszawy: - Będziemy włączać się do akcji wyłączając różne budynki publiczne: Teatr Wielki, Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski, mosty, kościoły, szkoły, przedszkola.

Sylwia Wódz: - Jeśli chodzi o Polskę, są to znane budynki, np. w Katowicach Spodek, w Krakowie Katedra Mariacka, w Gdańsku Wielki Żuraw.

Ryszard Grobelny – prezydent Poznania: - Jeśli dzięki takiej akcji zdecydujemy się my, zwykli ludzie, wyłączyć światło gdy go nie używamy, to w skali miasta będzie znaczący efekt. Jeżeli zmienimy system zarządzania energetyką w instytucjach publicznych, to w bilansie tej instytucji są konkretne oszczędności.

Sylwia Wódz: - Jeśli chodzi o zagranicę cieszy to, że gasną obiekty w miastach, które produkują dużo CO2, tym samym przyczyniają się do nadmiernego ocieplenia klimatu. Są to najwyższe budynki w Emiratach Arabskich, w Nowym Jorku.

Marta Mazurkiewicz z Krajowej Agencji Poszanowania Energii: - Każda godzina wyłączonego światła to jest oszczędność energii, ale myślę, że w tej akcji nie chodzi o to, żeby przez tę jedną godzinę zaoszczędzić dużo energii, tylko żeby pokazać mieszkańcom Polski, że w ten sposób energię można oszczędzać.

Sylwia Wódz: - Do akcji w tym roku przyłączyło się 60 gwiazd z młodszego i starszego pokolenia.

Jarosław Kochaniak: - Jest to akcja, która zwiększa świadomość społeczną o zmianach klimatycznych, że ochrona środowiska jest ważna, bo bez zdrowego środowiska nie ma zdrowia nas wszystkich, więc musimy to robić w sposób zrównoważony.