Logo Polskiego Radia
Czwórka
Karina Duczyńska 07.05.2017

Fakty i mity dotyczące mikrofalówki

Mikrofalówka potrafi zdziałać cuda: szybko odgrzać jedzenie, przygotować popcorn, a nawet... zainspirować. Czy mikrofale rzeczywiście nam szkodzą?
Posłuchaj
  • Jak działają mikrofalówki i czy produkty, które w nich podgrzejemy stają się szkodliwe dla naszego zdrowia? (Stacja Nauka/Czwórka)
Czytaj także

odświeżacz powietrza zapach 1200.jpg
Domowe gadżety, które trują nas bardziej niż smog

Pierwsze kuchenki mikrofalowe powstały już w latach 40. ubiegłego stulecia. Ważyły ok 300 kg, były ogromne i potrzebowały specjalnych urządzeń chłodzących. - Fizyk Pierce Spencer podczas swoich badań zauważył, że po pewnym czasie podgrzewa mu się w kieszeni batonik - opowiadał o tym wynalazku Jerzy Lemański z Muzeum Techniki i Przemysłu. - Okazało się, że są fale, które poruszają cząsteczki wody zawartej w danych produktach i to je finalnie podgrzewa - tłumaczył.

Niemal 80 lat później w nowoczesnych kuchenkach wciąż wykorzystywana jest ta sama technologia. Jak przekonuje ekspert, zmiany zaszły jednak w konstrukcji sprzętu, a bardzo ważną rolę w podgrzewaniu odgrywa m.in. siateczka, umieszczona od wewnątrz na drzwiczkach. Do czego służy? I jakie witaminy mikrofale odbierają m.in. podgrzewanym dzięki nim owocom? O tym w nagraniu audycji.

W programie rozmawialiśmy także z młodymi wynalazcami. Michał Zwierz i Jakub Jędrzejewski wymyślili, jak wykorzystać fale mikrofalowe do budowy silnika. Może zasilić wszystko: od samochodów po turbiny, a przy tym jest ekologiczny i cichy.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał przygotował: Maciej Oswald

Data emisji: 8.05.2017

Godzina emisji: 12.35

kd/jsz