Logo Polskiego Radia
Czwórka
Karina Duczyńska 05.08.2020

Jak chronić dane w sieci? "Przestępcy wiedzą o tobie wszystko"

Wakacje to czas rozprężenia, podczas którego nie zawsze pamiętamy, by właściwie chronić nasze dane. To wykorzystują przestępcy.

W ostatnim czasie bandyci chcący wyłudzić nasze dane podszywają się m.in. pod… pracowników sanepidu. Dzwoniąc, proszą w "celach weryfikacyjnych" o dane poufne, czyli imię, nazwisko, adres, numer pesel. Po kilku dniach okazuje się, że padliśmy ofiarą wyłudzenia, i zostajemy z niespłaconym kredytem. - Dziś przez pandemię przenieśliśmy nasze aktywności do internetu, więc tym bardziej nie jesteśmy bezpieczni - przestrzegał Bartłomiej Drozd z Chronpesel.pl.

Posłuchaj
07:21 2020_08_05-17-15-01_CZWÓRKA_TOPx.mp3 Ekspert radzi, jak chronić swoje dane w sieci (TOP/Czwórka)

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów, Biuro Informacji Gospodarczej i serwis Chronpesel.pl ponad płowa Polaków jest przekonana, że właściwie zabezpiecza swoje dane. - Tymczasem mało kto w praktyce aktualizuje oprogramowanie antywirusowe w komputerze, czy hasła dostępu do swoich serwisów społecznościowych. Błędem, który wiele osób popełnia, jest stosowanie tego samego hasła do aplikacji bankowej i jednocześnie na przykład do Facebooka i Instagrama - tłumaczył ekspert.

Czytaj także:

A to, co wrzucamy do serwisów społecznościowych, jest równie ważne jak hasła do nich. - Najczęściej hasłem, jakie sobie ustalamy, jest nasze imię, nazwisko albo imię naszego dziecka, czy data urodzin. Jednocześnie w sieci zamieszczamy zdjęcia tego dziecka z odpowiednimi podpisami. Przestępcy, analizując nasze serwisy społecznościowe, mogą więc dowiedzieć się o nas praktycznie wszystkiego, także tego, jakim samochodem jeździmy i jak wyposażone mamy mieszkanie - mówił Bartłomiej Drozd.

Czytaj także: 

Nasze dane to - jak podkreślał - dochodowy biznes dla grup przestępczych. Dlatego powinniśmy także bardziej uważać podczas robienia zakupów online. - Warto korzystać z portali, które znamy. Zachęcam też do weryfikowania wszelakich SMS-ów i e-maili z prośbami o płatność, na przykład "wyrównanie" nawet niewielkiej kwoty. Sprawdźmy, czy firma, która przesłała nam wiadomość, w ogóle istnieje - mówił Bartłomiej Drozd. - Warto także co jakiś czas sprawdzić, czy wszystkie aplikacje, które kiedyś instalowaliśmy, wciąż działają. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 05.08.2020

Godzina emisji: 17.15

kd