Logo Polskiego Radia
Czwórka
Rafał Kątny 02.06.2013

Noc Kultury w Lublinie

Jak zmierzyć energię miasta?
Noc Kultury w Lubliniemateriały promocyjne

Nie potrzebny jest do tego radiesteta, który zlokalizowałby biegnące pod miastem żyły wodne ani licznik wskazujący zużycie przez mieszkańców prądu elektrycznego. Probierzem energii miasta jest kultura i ludzie, którzy ją tworzą. To oni zasilają miasto swoją kreatywnością, zapałem, potencjałem twórczym. To dzięki nim miasto tętni życiem.

Lublin lśni jasnym światłem na kulturalnej mapie Polski, ale jest taki moment, kiedy następuje tu istna eksplozja energii miasta.

Rokrocznie w jedną czerwcową noc przestrzeń miejska Lublina staje się sceną setek wydarzeń artystycznych, które są efektem współpracy niemalże wszystkich lubelskich instytucji i animatorów kultury. Ramię w ramię z amatorami występują zawodowcy, a sceną ich działań staje się przestrzeń miasta. Podczas Nocy Kultury zabytkowe mury Lublina rozsadzają setki wydarzeń kulturalnych podejmujące dialog z publicznością, miastem, architekturą czy historią. To miasto widziało już wiele, ale w tym roku artyści i animatorzy kultury zadbają o to, aby wykorzystać przestrzeń miejską na setki kolejnych sposobów. Takie wydarzenie nie ma precedensu w kraju ani Europie.

W nocy z 8 na 9 czerwca 2013 roku, Noc Kultury odbędzie się już po raz siódmy. Z tego powodu energie miasta przejawiać się będą na siedem sposobów. Tej nocy można będzie przeżyć eksplozję sztuk wizualnych, filmu i teatru, poczuć mrowienie wiedzy, miasto będzie pulsować w rytm muzyki i tańca, porywać będzie także moc słowa.

W programie między innymi

Epicentrum wydarzeń będzie koncert „Energie Miasta”. Na Placu Po Farze u boku lubelskich artystów na scenie zobaczymy zaproszone gwiazdy w specjalnie przygotowanym repertuarze. Nasze zaproszenie przyjęli – Tymon Tymański, Hubert Spięty Dobaczewski, Tomasz Budzyński, Natalia Przybysz, Candaleria Saenz Valiente i Marcin Masecki, Jacek Kleyff, Robert Brylewski, Jacek Bieleński, Michał Bunio Skrok. Lista lubelskich artystów jest równie imponująca, na scenie pojawią się: Paweł Passini, Anastazja i Zosia Bernad, Sylwia Lasok, Marysia Natanson, Junior Stress, Natty B, Łukasz Jemioła, Tallib, zespół Miąższ i Jerzy Słoma Słomiński. Za oprawę muzyczną odpowiada zespół D’Roots Brothers. Na Placu Po Farze zagra również Dr Misio – rockowa grupa Arkadiusza Jakubika. Arkadiusz Jakubik spotka się również z miłośnikami dobrego filmu w Kinie Medyk, gdzie będzie polecał filmy w ramach „Kina nocnego dla zdrowych i chorych”. Tradycyjnie już będzie można zobaczyć pokazy kina niezależnego w przestrzeni miejskiej, m. in. repliki takich festiwali jak: Festiwal Filmów Dobrze Zakręconych 2012, Festiwal Złote Mrówkojady 2013, Festiwal Pełny Metraż 2012 oraz Festiwalu Filmów i Form Jednominutowych "The One Minutes 2012", a także pokazy filmów Charliego Chaplina „Brzdąc” i „Światła Wielkiego Miasta” z muzyką na żywo w wykonaniu Contemporary Noise Sextet i Orkiestry Nocy Kultury.

W Pałacu Potockich odbędą się targi mody LUBLIN POP-UP SHOP połączone z otwartymi na jedną noc tymczasowymi sklepami młodych projektantów. W przestrzeni miasta pojawią się instalacje artystyczne, m. in. „Wstrzymał Słońce” Jarosława Koziary, zaświeci ponownie neon Kina Kosmos oraz odnaleziony i odrestaurowany przez Elżbietę Jabłońską neon „Nowe Życie”, zainstalowany na budynku tzw. „teatru w budowie”. Zobaczymy wizualizacje wyłonionych w konkursie Lublin.rmx lubelskich inter-tekstów oraz ciekawostki na temat Lublina.

Na Placu Łokietka stanie Ściana Dźwięku Bez Barier o mocy 17kW z inicjatywy składu Love Sen-C Music Sound System we współpracy z wokalistami takimi jak: Junior Stress, Talib, Ignatz-I, Sztoss, Sin Sen oraz grupami tanecznymi B-boy’s i Mad East Crew Dancehall Queen’s. Gościem specjalnym będzie warszawska formacja Roots Revival Sound System.

Plac Litewski zmieni się w Tygiel Tańca, gdzie będzie można oglądać pokazy rozmaitych stylów tanecznych, od tańca klasycznego, przez hip-hop, po salsę; teren przy dawnych Arkadach – w strefę parkour, czyli swobodnego przemieszczania się, organizowaną przez lubelskie i lwowskie środowisko parkour. Strefa nowego cyrku i fire-show powstanie przy Domu Żołnierza, Highline Area na Deptaku a ACK Chatka Żaka stanie się centrum improwizacji scenicznych.

Na dziedzińcu Archiwum Państwowego odbędzie się spektakl „Josephine Baker/Rytmy oporu” wspólny projekt tancerki Justyny Jasłowskiej, artysty multimedialnego Ludomira Franczaka oraz muzyka Marcina Dymitera. W mieszkaniu przy ul. Jezuickiej 17 będziemy mogli uczestniczyć w próbie otwartej spektaklu „Przygaszeni” – performatywno-interaktywnym przedsięwzięciu, które pozwoli widzowi wejść w przestrzeń sceniczną i włączyć się do akcji. Teatr Osterwy zaprosi na drugą odsłonę Wielkiego Księstwa Dramatu - czytanie performatywne dramatu „Licheń Story” oraz otwartą próbę spektaklu „Bliżej”.

Tradycyjnie nie zabraknie również miejsc, w których uczestnicy Nocy Kultury będą mogli się wyciszyć i czerpać energię, takich jak Energetyzer miejski Katarzyny Szczypior – zielone boksy odgradzające od zgiełku miasta czy Kokony kultury zawieszone w przestrzeni miejskiej.

Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane podczas Nocy Kultury jest bezpłatny. Czwórka objęła Noc Kultury w Lublinie - 8/9 czerwca 2013 swoim patronatem.

/