Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 25.03.2017

W jakim miejscu jest Unia Europejska i w jakim kierunku podąża?

– Właśnie teraz musimy zastanowić się, po co jest nam tak naprawdę Unia Europejska – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. Dziś mija 60 lat od podpisania Traktatów Rzymskich, które zapoczątkowały integrację europejską. W jakim punkcie jest dziś Europa? Jakie perspektywy malują się przed Wspólnotą?
Uczestnik marszu Marszu dla Europy w Berlinie. Marsz uświetnił 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich.Uczestnik marszu Marszu dla Europy w Berlinie. Marsz uświetnił 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich. PAP/EPA/FELIPE TRUEBA

25 marca 1957 roku w Rzymie przywódcy sześciu państw: Francji, Republiki Federalnej Niemiec, Włoch, Holandii, Belgii i Luksemburga złożyli podpisy pod traktatami powołującymi Europejską Wspólnotę Gospodarczą oraz Europejską Wspólnotę Energii Atomowej. Był to pierwszy krok do stopniowego pogłębiania współpracy gospodarczej krajów europejskich, co doprowadziło do realizacji idei integracji politycznej na Starym Kontynencie.

– Przy okazji dzisiejszej rocznicy pojawia się również refleksja dotycząca tego, co Unii przyniesie kolejnych 60 lat. Obecnie mamy skrajne opinie mówiące, że to właśnie teraz jest najlepszy czas do tego, by Wspólnota otrząsnęła się z kryzysów, które ją dotknęły i jeszcze bardziej się zintegrowała. Z drugiej jednak strony można usłyszeć, że Europa rozwinęła się w kierunku przeciwnym, do tego, co zakładali sygnatariusze Traktatów Rzymskich i ich następcy – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska.

Dr Małgorzata Bonikowska zwróciła uwagę, że mieszkańcy kontynentu, jak i politycy, którzy sprawują władzę w krajach członkowskich, pomimo wszelkich trudności toczących Unię Europejską, powinni zastanowić się i docenić to, co dała naszemu kontynentowi.

– Przede wszystkim musimy podkreślić jedną z najważniejszych spraw, a mianowicie 60 lat pokoju i wolności od dużego konfliktu zbrojnego, co w historii Europy było w poprzednich stuleciach ogromną rzadkością. Zawsze będzie lista spraw, które w Unii nam się nie podobają, jednak należy przyjrzeć się temu, co udało nam się lepiej, bo wspólnie, zrobić – wskazała.

Polskie Radio 24/db

_____________________

Data emisji: 25.03.2017

Godzina emisji: 17:08