Logo Polskiego Radia
PolskieRadio24.pl
Bartłomiej Makowski 15.11.2021

Pompeje. Odkryto pokój niewolników. Jest wielkości dzisiejszych "mikroapartamentów"

Mierząca 16 metrów kwadratowych izba była częścią Civita Giuliana, willi zamożnego obywatela, najpewniej pełniła funkcję sypialni dla trzech osób, w tym prawdopodobnie jednego dziecka. 

- Odkrycie stanowi okno na rzeczywistość ludzi, którzy rzadko pojawiają się w źródłach historycznych - powiedział w oświadczeniu Gabriel Zuchtriegel, dyrektor generalny Parku Archeologicznego w Pompejach. - Pomaga nam to odkryć część starożytnego świata, o której w przeciwnym razie wiedzielibyśmy niewiele, ale która mimo to jest niezwykle ważna.

Skromna izba

W pokoju znaleziono trzy prycze o drewnianej ramie i sznurowanym sienniku. Dwa z nich mierzą ok. 1,7 m, jedno 1,4 m - na tej podstawie naukowcy podejrzewają, że w izbie mieszkało dwoje dorosłych i dziecko. Na miejscu odnaleziono też garnek oraz pozostałości metalowych przedmiotów i strzępy materiału. Mieszkańcy przetrzymywali swój skromny dobytek w skrzyni i pod łóżkami. Odnaleziono tam też osiem ceramicznych amfor, które służyły najprawdopodobniej do przechowywania zapasów właścicieli willi. Jedynym źródłem światła było niewielkie okienko. Archeolodzy nie odnaleźli śladów ozdób naściennych. 


Pompeje 1200 tt.jpg
Kolejne odkrycie w Pompejach: stragan z ulicznym jedzeniem

W pobliżu izby odkryto rydwan ceremonialny i szczątki trzech koni. Wśród przedmiotów w pokoju niewolników odkryto pozostałości uprzęży, co sugeruje, że byli oni prawdopodobnie odpowiedzialni za opiekę nad stajnią. 

Miasta zniszczone przez wulkan

pompeje 1200 FREE.jpg
Pompeje. Miasto pogrzebane przez wulkan

Niezwykłe znalezisko było możliwe dzięki tragedii, która dotknęła Pompeje w I w.n.e. Wybuch Wezuwiusza, który zniszczył także miasta Herkulanum i Stabie miał miejsce 24 sierpnia 79. Miasta zostały całkowicie przykryte warstwą popiołu, miejscami dochodzącą do 7 metrów grubości. Archeolodzy zaczęli odkrywać zalane przez Wezuwiusza miasto 6 kwietnia 1748 roku. 

Livescience.com/Pompeiisites.org/bm