Logo Polskiego Radia
PolskieRadio24.pl
Julia Budzisz 21.01.2022

Chiny. Odkryto pochówki wojowników, którzy mogli zostać pogrzebani żywcem

Na stanowisku archeologicznym położonym na terenie miasta Anyang w prowincji Henan (północno-wschodnie Chiny) badacze odnaleźli kilkanaście dołów grobowych sprzed trzech tysięcy lat. Znajdowały się w nich fragmenty rydwanów oraz szczątki zwierząt i ludzi, którzy - jak przypuszczają badacze - zostali pochowani żywcem. 

Wojownicy, konie i rydwany

Pochówki pochodzą z czasów późnej dynastii Shang, która rządziła w Chinach od 1600 roku p.n.e. do 1046 roku p.n.e. Jest to pierwsza historycznie potwierdzona dynastia, która sprawowała władzę na tych terenach. Grobowce odnaleziono zaledwie kilka kilometrów od wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO stanowiska archeologicznego Yinxu, położonego na terenie starożytnego miasta Yin - stolicy dynastii Shang. 

Jak podaje portal Live Science, w dołach grobowych odnaleziono szczątki kilku wojowników. Niektórzy z nich w chwili śmierci mieli na głowach kapelusze ozdobione sznurami muszli.

Badacze podejrzewają, że mężczyźni zostali pochowani żywcem. Jak wynika z badań naukowców z amerykańskiego Penn State University, praktyka "samobójstwa rytualnego" służących lub "dobrowolnego" grzebania ich żywcem wraz ze zmarłymi chlebodawcami była powszechnie stosowana za czasów dynastii Shang. W niektórych dołach grobowych naukowcy odnaleźli także pozostałości rydwanów i szczątki ciągnących je koni. Głowy kilku zwierząt przed śmiercią ozdobiono złotą okleiną lub podkładem z brązu. 

Cenne artefakty klanu "Ce"

W pobliżu dołów badacze odkryli dwadzieścia cztery grobowce, w których znajdowały się bogato zdobione wyroby z jadeitu, kamienia i kości. Na jednej z odnalezionych zastaw stołowych archeolodzy zauważyli herb chińskiego klanu "Ce", co pozwoliło ustalić tożsamość właścicieli cmentarzyska. Naukowcy nie wiedzą, jaki był status społeczny rodu, podejrzewają jednak, że mógł on pełnić ważną funkcję w lokalnej społeczności za czasów dynastii Shang. 

Prócz pochówków archeolodzy natrafili również na pozostałości osiemnastu budynków, w tym na schody i ozdobną ścianę. Odkrycia te mogą dostarczyć wielu cennych wskazówek dotyczących tego, jak budowano domy za czasów dynastii Shang. 


Źródło: Live Science/tm/jb