Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Jaremczak 03.10.2013

Halo, tu mówi "Błyskawica"! Podajemy nowe fakty

Dwadzieścia siedem lat po śmierci ostatniego kierownika powstańczej radiostacji "Błyskawica", odnaleziono sensacyjne zapiski dotyczące działalności Stacji Nadawczej Armii Krajowej.
Konstruktor radiostacji powstańczej Burza Włodzimierz Markowski (L) i krótkofalowiec pomagający w budowaniu repliki Błyskawicy Zygmunt Seliga (P) podczas uruchomienia repliki powstańczej radiostacji Błyskawica w Muzeum Powstania WarszawskiegoKonstruktor radiostacji powstańczej "Burza" Włodzimierz Markowski (L) i krótkofalowiec pomagający w budowaniu repliki "Błyskawicy" Zygmunt Seliga (P) podczas uruchomienia repliki powstańczej radiostacji "Błyskawica" w Muzeum Powstania Warszawskiego PAP/Archiwum/Andrzej Wiktor

Odkryła je Marta Gołębiewska, córka Jana Gieorgicy, ps. Grzegorzewicz. Notatki były na strychu, w pokoju jej ojca, między innymi papierami. To w sumie trzy bruliony. Opisano w nich m.in. sceny z Powstania Warszawskiego. Znalazło się w nich też około 50 nazwisk i pseudonimów.

Serwis specjalny poświęcony Powstaniu Warszawskiemu >>>

Są w nich też sensacyjne zapiski dotyczące samej "Błyskawicy". Wynika z nich m.in., że nazwa radiostacji nie pochodzi od powstańczych pistoletów maszynowych, jak do tej pory przyjmowano. Wzięto ją dla uczczenia okrętu "ORP Błyskawica". - Zadaniem Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej było podnoszenie morale społeczeństwa i pokrzepienie serc. Okręt był znany z konspiracyjnej prasy. Ludzie o nim wiedzieli. To był dobry patron, dzielny i niezwyciężony polski okręt - powiedziała Marta Gołębiewska w reportażu "Odkrywanie Błyskawicy" Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej.

Reportaże w Jedynce >>>

Pani  Gołębiewska chce upublicznić swoje odkrycie, gdy opracuje wszystkie notatki ojca. Zdaje sprawę, że czeka ją ogrom pracy. Dokumenty musi uporządkować, zrozumieć, nadać im sens i skonfrontować. Zdecydowała się jednak opowiedzieć o swoim znalezisku Polskiemu Radiu.

Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu "Odkrywanie Błyskawicy" Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej.

Błyskawica, Stacja Nadawcza Armii Krajowej "Błyskawica", nadawała od 8 sierpnia 1944 roku.  Ostatni komunikat podała 4 października. Potem została zniszczona przez jej ostatniego komendanta Jana Gieorgicę ps. Grzegorzewicz.

Replika "Błyskawicy" znajduje się w Muzeum Powstania Warszawskiego.

tj