Logo Polskiego Radia
IAR
Klaudia Hatała 03.12.2013

Polscy gimnazjaliści w światowej czołówce

Tak wskazują wyniki badania Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów koordynowanego przez OECD (PISA). Spośród 64 krajów, Polska zajęła 13 miejsce, wraz z Kanadą. Ranking pokazał, że polska młodzież bardzo szybko poprawia swoje wyniki.
Cyfrowa szkoła Cyfrowa szkołaGlow Images/East news

Polskie 15-latki uzyskały 518 punktów zarówno z matematyki (średnia to 494 punkty) oraz w czytaniu i interpretacji; średni wynik to 496. Również w rozumowaniu w naukach przyrodniczych jesteśmy powyżej światowej średniej. Polacy uzyskali w tej kategorii 526 punktów, przeciętnie uczniowie uzyskiwali 501 punktów.

W badaniu PISA przodują Azjaci

Dwa miejsca za nami są Niemcy. W tyle za polskimi nastolatkami są też ich rówieśnicy z zamożniejszych państw: Australii, Luksemburga, Norwegii czy Wielkiej Brytanii.

Przed nami w międzynarodowym rankingu są między innymi Finlandia, Szwajcaria czy Japonia. W badaniu PISA przodują Azjaci. Najlepsze wyniki uzyskali uczniowie z Szanghaju i Singapuru. Pierwszą trójkę zamykają nastolatki z Hongkongu. Najgorsze wyniki osiągnęli nastolatkowie z Peru, tuż przed uczniami z Indonezji, Kataru i Kolumbii.

Tusk: polska szkoła nie potrzebuje rewolucji

Donald Tusk przekonuje, że duży postęp w wynikach polskich uczniów to dowód na dobry stan polskiego szkolnictwa. Premier podkreślił, że wyniki testów pokazują, iż polska szkoła nie potrzebuje rewolucji. Tusk podziękował nauczycielom za wysiłki i dodał, że nasi belfrzy są lepsi od średniej europejskiej. Premier zapewnił, że będzie pomagać polskiej szkole, a nie wywracał ją do góry nogami.

Celem badania PISA jest uzyskanie porównywalnych danych o umiejętnościach uczniów, którzy ukończyli 15 rok życia, w celu poprawy jakości nauczania i organizacji systemów edukacyjnych. Nadzoruje je Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

IAR,kh