Logo Polskiego Radia
Czwórka
Andrzej Cała 28.07.2014

W Europarlamencie przybyło kobiet

W krajach Unii Europejskiej kobiety stanowią 51 procent ogólnej populacji. Do takiego wyniku daleko jeszcze podziałowi miejsc w Parlamencie Europejskim.
Obrady Parlamentu EuropejskiegoObrady Parlamentu EuropejskiegoCentral Audiovisual Library of the European Commission
Posłuchaj
  • W Parlamencie Europejskim wciąż zdecydowanie więcej jest mężczyzn niż kobiet (Czwórka/Europejski Lunch)
Czytaj także

Po tegorocznych wyborach do Europarlamentu, mamy w nim trochę więcej pań - 37 procent, co oznacza dwuprocentowy wzrost w stosunku do poprzedniej kadencji. - Jak widać jest mała poprawa, ale wciąż daleko do ideału i proporcjonalej reprezentacji - przyznała w "Europejskim Lunchu" Agata Chełstowska z Obserwatorium Równości Płci. - Nie można też jednoznacznie stwierdzić, że to stały wzrost i prawa kobiet się stale napędzają i rosną w siłę - dodała.

Na potwierdzenie poprzedniego wniosku, Chełstowska przytoczyła dokładne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego we wszystkich krajach. Najwięcej kobiet do Europarlamentu wysłali mieszkańcy Włoch i Irlandii. Wyniki te są odrobinę zaskakujące, ponieważ kraje te kojarzy się raczej z mocno konserwatywnym podejściem oraz dominacją mężczyzn w życiu publicznym. - To była bardzo pozytywna niespodzianka tej kadencji. Są to kraje z dominującym katolicyzmem, a nie protestantyzmem, co ma duże znaczenie dla ruchów kobiecych i praw kobiet - zaznaczyła Chełstowska.

PRZECZYTAJ TEŻ: Zgłoś swój problem Parlamentowi Europejskiemu

Zupełnie inaczej sytuacja przedstawiała się w większości państw wschodniej Europy. Również Wielka Brytania czy Grecja, gdzie doskonałe wyniki osiągnęły partie skrajnie prawicowe, nie przyczyniły się do wyrównania proporcji kobiet i mężczyzn w Parlamencie Europejskim.

Jak na tle innych państw Unii wypada Polska? Czym przede wszystkim zajmują się kobiety w Europarlamencie? Zapraszamy do wysłuchania nagrania z "Europejskiego Lunchu".
ac/pj