Marcin Nowak 09.12.2010

Niezawodny Crosby poprowadził do zwycięstwa

Sidney Crosby, lider klasyfikacji najskuteczniejszych hokeistów ligi NHL, w 17. kolejnym meczu zdobył punkty, tym razem strzelił dwa gole.
Sidney Crosby Pittsburgh PenguinsSidney Crosby Pittsburgh Penguinsfot. Wikipedia

Kapitan Pittsburgh Penguins poprowadził swój zespół do 11. z rzędu zwycięstwa, tym razem nad Toronto Maple Leafs 5:2.

Mordercza skuteczność Crosby'ego

Crosby powiększył swój dorobek do 50 punktów (drugi Steven Stamkos z Tampa Bay Lightning ma 40). Prowadzi też wśród najlepszych strzelców - 26 goli (Stamkos ma 21). W ostatnich 17 występach "Sid the Kid" uzyskał 20 bramek i przy 15 asystował.

Jego dwa trafienia oraz gole Marka Letestu i Pascala Dupuisa dały "Pingwinom" prowadzenie 4:0. Dopiero w trzeciej tercji Marca-Andre Fleury'ego zdołali pokonać Tyler Bozak i Michaił Grabowski. Jednak później wynik na 5:2 ustalił Letestu, na 2.54 minuty przed końcem. Trzy asysty miał Chris Kunitz.

Pittsburgh, niepokonany od 15 listopada, ma na koncie 20 zwycięstw i 42 punkty, dzięki czemu prowadzi w lidze. 11 wygranych z rzędu meczów to druga najdłuższa seria w historii klubu, a rekord - 17 spotkań obowiązuje od 1993 roku.

Bolesna porażka Detroit Red Wings

Porażkę przed własną widownią ponieśli liderzy Konferencji Zachodniej i Central Division - Detroit Red Wings. Pokonał ich najsłabszy dotychczas zespół tej dywizji Nashville Predators 3:2 i awansował w niej na trzecie miejsce.

Bramki dla zwycięzców zdobyli: Colin Wilson, Martin Erat i J.P. Dumont, natomiast Anders Lindback udanie interweniował 35 razy. "Czerwone Skrzydła", które poniosły trzecią z rzędu porażkę, odpowiedziały trafieniami Pawła Daciuka i Johana Franzena.

Chicago Blackhawks wygrali u siebie z Dallas Stars 5:3, prowadzącymi w Pacific Division. W szeregach gospodarzy na listę strzelców wpisało się pięciu zawodników: grający pierwszy rok w NHL Bryan Bickell i Jeremy Morin, Jonathan Toews, Troy Brouwer i Patrick Sharp, który w ostatniej sekundzie skierował krążek do pustej bramki rywali.

Corey Crawford powstrzymał 28 ataków rywali, a pokonali go James Neal, Brandon Segal i Loui Eriksson. "Czarne Jastrzębie" wystąpiły bez dwóch kontuzjowanych gwiazd Patricka Kane'a i Mariana Hossy.

Rzuty karne w dwóch meczach

W dwóch pozostałych środowych meczach zwycięzców wyłaniały rzuty karne. W Vancouver doszło do bezbramkowej dogrywki przy stanie 4:4, natomiast w trzech seriach karnych krążek do siatki skierował tylko Jeff Tambellini, co dało miejscowym Canucks wygraną z Anaheim Ducks 5:4.

W regulaminowym czasie gry najjaśniej świeciła gwiazda Ryana Keslera z Canucks, który wyrównał na 1:1 i na 4:4, zaledwie na 21 i pół sekundy przed końcem trzeciej tercji. Wcześniej też asystował Danielowi Sedinowi, zaś w ciągu pierwszych 20 minut gry trafił też Tambellini.

Dla "Kaczorów", które prowadziły 1:0 i 4:2, gole zdobyli Joffrey Lupul, Corey Perry, Teemu Selanne i Cam Fowler. W karnych wrażenie zrobiły trzy bezbłędne interwencje Roberto Luongo.

W Filadelfii zespół Flyers przegrał w karnych z San Jose Sharks 4:5, choć po 47 minutach gry prowadził 4:1 po trafieniach Scotta Hartnella, Claude'a Giroux, Ville'a Leino i Nikołaja Żerdiewa.

Wcześniej na 1:0 trafił Ryane Crowe, a między 48. i 52. minutą, deficyt trzech goli zniwelowali Logan Couture, Jason Demers i Joe Pavelski. Również w karnych celnością wykazali się Crowe i Culture, co przy dwóch nieskutecznych strzałach rywali dało wyjazdowe zwycięstwo "Rekinom".

Wyniki środowych spotkań hokejowej ligi NHL:

Pittsburgh Penguins - Toronto Maple Leafs 5:2
Philadelphia Flyers - San Jose Sharks 4:5 (po karnych)
Chicago Blackhawks - Dallas Stars 5:3
Detroit Red Wings - Nashville Predators 2:3
Vancouver Canucks - Anaheim Ducks 5:4 (po karnych)