Logo Polskiego Radia
IAR
Petar Petrovic 10.05.2012

Zbadali skalę represji i terroru na wsi kieleckiej

112 tys. ofiar zbrodni, 70 tys. osób wywiezionych do obozów koncentracyjnych a 215 tys. na roboty do Niemiec i ok. 83 tys. aresztowanych - to bilans wojny ukazany w nowej monografii IPN "Represji niemieckich na wsi kieleckiej 1939-1945".
1 września 1939 roku. Niemieckie wojska wkraczają do Polski. Od tamtej chwili minęło prawie 80 lat. Mimo to wciąż mamy skłonność do posługiwania się językiem wojny. Dlaczego? Na to pytanie próbował odpowiedzieć autor Oświęcimek1 września 1939 roku. Niemieckie wojska wkraczają do Polski. Od tamtej chwili minęło prawie 80 lat. Mimo to wciąż mamy skłonność do posługiwania się językiem wojny. Dlaczego? Na to pytanie próbował odpowiedzieć autor "Oświęcimek"Hans Sönnke/Wikimedia Commons

Tomasz Domański i Andrzej Jankowski, autorzy monografii przedstawili w niej chronologicznie zbrodnie Wehrmachtu w okresie działań wojennych oraz w czasie administracji wojskowej. Pisali także o strukturze i działania głównych członów okupacyjnego aparatu represji - policji porządkowej i policji bezpieczeństwa. Zajęli się też przedstawieniem kierunków polityki represyjnej, a także próbami oporu mieszkańców wsi.

Opisywali też wszystkie formy terroru - pacyfikacje i akcje terrorystyczne, masowe egzekucje, ekspedycje karne, pojedyncze i masowe aresztowania, łapanki na roboty przymusowe a także obławy w poszczególnych miejscowościach.

Zobacz serwis specjalny II WOJNA ŚWIATOWA >>>

W książce autorzy piszą, że "o skali represji i terroru na wsi kieleckiej mówią ustalenia Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Radomiu. Na liczbę 303 gmin dystryktu, które poddane były terrorowi, pacyfikacje, obławy i masowe egzekucje dotknęły 200 gmin. W latach 1939-1945 zostało zamordowanych 112 tys. osób, do obozów koncentracyjnych wywieziono około 70 tys., na roboty do Niemiec ok. 215 tys., poza tym zostało aresztowanych ok. 83 tys. ludzi".

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

(pp)