Logo Polskiego Radia
Czwórka
Ula Czerny 24.01.2011

Podwodne skarby i fotograficy

Archeologia podwodna to dziedzina mało znana, ale dostarczająca ważnych odkryć. Przybliżają ją zdjęcia, które można obejrzeć w Instytucie Archeologii UW.
Zdjęcie z podwodnej ekspedycji Instytutu Archeologii UW na KrymieZdjęcie z podwodnej ekspedycji Instytutu Archeologii UW na Krymiefot. archeo.uw.edu.pl/P. Prejs

– Staramy się rozszerzać zakres naszych zainteresowań i badać stanowiska podwodne, rozwijać ten rodzaj aktywności – mówił w „Poranku” Czwórki dr Radosław Karasiewicz-Szczypiorski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Instytut przeprowadzał ostatnio między innymi badania dna Wisły w poszukiwaniu skarbów zatopionych w rzece w czasach potopu szwedzkiego. Niestety wysoki stan wody uniemożliwił dokończenie ekspedycji.

Wystawa „Archeolodzy pod wodą” w Instytucie Archeologii UW prezentuje zdjęcia zrobione nie tylko przez archeologów, ale również przez zaprzyjaźnionych z Instytutem fascynatów archeologii i miłośników podwodnej fotografii.

Widoczne na zdjęciach znaleziska bywają zaskakujące. – Są zupełnie nowożytne stalowe wraki, chociażby niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein (którego salwa w kierunku Westerplatte rozpoczęła II wojnę światową, a którego szczątki spoczywają na dnie północnego Bałtyku – red.). Jest też starożytna ceramika, na przykład ładunek amfor z wraku z pierwszego wieku p. n. e. znaleziony u wybrzeży liguryjskich (dzisiejsze Włochy – red.) – wymienia Radosław Karasiewicz-Szczypiorski.

Rarytasem są zdjęcia zrobione w wodach Morza Czerwonego, przedstawiające opuszczoną bazę kapitana Jacques’a Cousteau, francuskiego podróżnika, legendy podwodnych ekspedycji. W bazie badano wpływ, jaki ma na organizm ludzki długotrwałe przebywanie pod wodą.

Więcej w rozmowie Romka Wójcika z dr. Radosławem Karasiewiczem-Szczypiorskim. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ŁSz