Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Artur Jaryczewski 27.01.2014

Nowe propozycje? Liderzy opozycji u Janukowycza

W Kijowie znów rozmowy prezydenta z opozycją. To spotkanie ostatniej szansy przed wtorkową nadzwyczajną sesją parlamentu.
Ze strony opozycji w rozmowach z prezydentem Janukowyczem uczestniczą: Arsenij Jaceniuk, Witalij Kliczko i Ołeh TiahnybokZe strony opozycji w rozmowach z prezydentem Janukowyczem uczestniczą: Arsenij Jaceniuk, Witalij Kliczko i Ołeh TiahnybokPAP/EPA/ANDRIY MOSIENKO / POOL
Galeria Posłuchaj
  • Protesty na Ukrainie. Opozycja znów rozmawia z Janukowyczem - korespondencja Piotra Pogorzelskiego (IAR)
Czytaj także

Ze strony opozycji w rozmowach uczestniczą: szef frakcji parlamentarnej partii Batkiwszczyna Arsenij Jaceniuk, lider partii UDAR Witalij Kliczko oraz przywódca nacjonalistycznej Swobody Ołeh Tiahnybok. Protestujący obawiają się, że w związku z sytuacją w kraju prezydent może ogłosić stan wyjątkowy, a na zaplanowanym na wtorek specjalnym posiedzeniu parlamentu kontrolowana przez niego Partia Regionów, komuniści oraz deputowani niezrzeszeni mogą poprzeć tę decyzję w głosowaniu.

Protesty na Ukrainie - zobacz serwis specjalny >>>

Opozycja domaga się, by we wtorek anulować w parlamencie tzw. dyktatorskie ustawy z 16 stycznia, które ograniczają swobody obywatelskie, przyjąć ustawę o uwolnieniu więźniów politycznych, czyli uczestników trwających na Ukrainie masowych wystąpień przeciw władzom, usunąć rząd premiera Mykoły Azarowa oraz przywrócić konstytucję z 2004 r. Powrót do zapisów ustawy zasadniczej sprzed 10 lat oznacza ograniczenie kompetencji prezydenta na rzecz poszerzenia kompetencji parlamentu.

Źródło: CNN Newsource/x-news

Zdaniem jednego z liderów protestów, Ołeksandra Turczynowa z partii Batkiwszczyna, uwzględnienie przez większość parlamentarną tych postulatów opozycji doprowadzi do złagodzenia trwającego na Ukrainie kryzysu. - We wtorek możemy powstrzymać konflikt i doprowadzić do odzyskania praw naszych obywateli. Możemy odnowić proces integracji europejskiej, przywrócić normalne funkcjonowanie państwa, o co walczą dziś aktywiści i patrioci na Majdanie - oświadczył polityk.

Majdan potrzebuje pomocy. Specjalny apel do Polaków >>>

W sobotę prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zaproponował liderom opozycji podział władzy; szefowi partii Batkiwszczyna Arsenijowi Jaceniukowi zaoferował funkcję premiera, a liderowi partii UDAR Witalijowi Kliczce - tekę wicepremiera ds. kultury i nauki. Opozycja odrzuciła te propozycje.

Tymoszenko pisze do opozycji

W poniedziałek list do liderów opozycji napisała Julia Tymoszenko. Była premier Ukraina wzywa opozycjonistów, by nie szli na kompromisy z Wiktorem Janukowyczem. Przebywająca w szpitalu, odsiadująca wyrok 7 lat pozbawienia wolności była Tymoszenko zwróciła się do Jaceniuka, Kliczki i Tiahnyboka, by "kategorycznie nie przyjmowali poniżającego porozumienia zaproponowanego przez władzę".

Źródło: CNN Newsource/x-news

Była premier pisze między innymi, że ukraiński naród nie wyszedł na kijowski Majdan dla stanowisk dla liderów opozycji, ani nawet po to, by zostały skasowane dyktatorskie ustawy. - Ludzie pragną dogłębnie zmienić swoje życie, uczynić Ukrainę sprawiedliwą i wyznaczyć drogę ku europejskim wartościom - czytamy w liście. Julia Tymoszenko wzywa też naród ukraiński, by nie zmniejszał presji na władzę, bo w przeciwnym razie kolejne pokolenia mogą być rządzone przez tyranów.

Protesty na Ukrainie

Demonstracje zwolenników integracji europejskiej Ukrainy, trwające od listopada, z czasem przekształciły się w wystąpienia antyrządowe. Protesty zaostrzyły się, kiedy 16 stycznia zdominowany przez prezydencką Partię Regionów parlament znacznie ograniczył prawo obywateli do demonstracji.

Źródło: Espreso TV/x-news

22 stycznia, w dniu święta państwowego Jedności Ukrainy, podczas starć z milicją padły pierwsze strzały. W wyniku zamieszek w Kijowie zginęło dotychczas sześć osób - podała opozycja.

'' PAP/IAR/aj