Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 07.04.2014

07.04.2014. Separatyści na Ukrainie ogłaszają powstanie Donieckiej Republiki Ludowej. Apelują do Putina o pomoc [relacja]

Premier Ukrainy ostrzega, że Rosja chce zdestabilizować kraj, by dać swoim wojskom pretekst do agresji. Moskwa zapewnia, że wprowadzi swoje wojska tylko za zgodą Rady Bezpieczeństwa ONZ.
07.04.2014. Separatyści na Ukrainie ogłaszają powstanie Donieckiej Republiki Ludowej. Apelują do Putina o pomoc [relacja]PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
Galeria Posłuchaj
  • Ałła Konik z donieckiej prokuratury: wszczęto dochodzenie w sprawie okupacji budynku administracji
  • Relacja Piotra Pogorzelskiego z Kijowa (IAR): władze ukraińskie odzyskały administrację w Charkowie
  • Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR): Rosja zakazała importu z sześciu ukraińskich zakładów mleczarskich
  • Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR): rosyjska prasa: NATO znowu ma dla kogo żyć
  • Relacja Pawła Szukały z Pragi (IAR): prezydent Czech uważa, że NATO powinno zareagować ostro na agresję Rosji
  • Relacja Piotra Pogorzelskiego z Kijowa (IAR): premier Ukrainy twierdzi, że Rosja ma zamiar interweniować na wschodzie kraju
Czytaj także

Protesty na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>

23.30

Ukraińskie siły specjalne odbiły z rąk prorosyjskich separatystów siedzibę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Doniecku - poinformował późnym wieczorem przedstawiciel pełniącego obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandra Turczynowa. Odbicie budynku SBU polecił sam Turczynow, który wcześniej zapowiedział akcje antyterrorystyczne przeciwko separatystom, dążącym do oderwania wschodnich regionów kraju. Podczas akcji w Doniecku nikt nie ucierpiał.

22.15

Moskwa wzywa ukraińskie władze, by nie używały siły przeciwko prorosyjskim demonstrantom w południowo-wschodniej Ukrainie. Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow przekazał taką wiadomość swojemu ukraińskiemu odpowiednikowi Andriejowi Deszczycy.

Obaj politycy rozmawiali  telefonicznie. Rosyjska strona podkreśliła "potrzebę poszanowania aspiracji mieszkańców południowo-wschodniej Ukrainy". W komunikacie rosyjskiego MSZ czytamy, że chodzi o "ustawowe postulaty dotyczące ochrony języka protestujących, kultury i praw socjalno-gospodarczych".

21.45

Ukraińska Rada Najwyższa zajmie się we wtorek projektem uchwały o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Miałby on objąć 3 obwody - doniecki, ługański i charkowski. Nad dokumentem obraduje obecnie kierownictwo ukraińskiego parlamentu.

Gubernator doniecki Siergiej Taruta oświadczył, że ostatnie wydarzenia we wschodnich regionach Ukrainy zmierzają do podziału kraju. Prorosyjscy demonstranci zajęli siedziby Służby Bezpieczeństwa w Ługańsku i Doniecku oraz Administracje Obwodowe w tym ostatnim mieście i Charkowie.

21.05

Rosja opowiada się za federalizacją Ukrainy. Sygnalizował tę kwestię szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow w rozmowie telefonicznej z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Frankiem Walterem Steinmeierem. Wcześniej rosyjskie MSZ oświadczyło, że ma już dość "obarczania Rosji za wszystkie nieszczęścia, które dotykają Ukrainę”.

Według komunikatu rosyjskiej dyplomacji - Rosja sama się opowiada i namawia do tego inne kraje, aby pomogły doprowadzić do podjęcia ogólnonarodowego dialogu na Ukrainie. Ławrow miał stwierdzić w rozmowie telefonicznej ze Steinmeierem, że tylko dialog wszystkich sił politycznych i narodowości Ukrainy oraz reformy konstytucyjne mogą ustabilizować sytuacje na Ukrainie.

Kilkadziesiąt minut później rosyjski minister w podobnym tonie rozmawiał z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym.

20.20

Amerykański niszczyciel USS Donald Cook płynie w kierunku Morza Czarnego, by uspokoić sojuszników i partnerów USA z regionu - podała agencja AFP. - Postanowiliśmy wysłać okręt na Morze Czarne. Powinien tam dotrzeć w ciągu tygodnia - powiedział dziennikarzom rzecznik Pentagonu Steven Warren. Ze względów bezpieczeństwa nie podał typu okrętu.
Anonimowy przedstawiciel amerykańskiego ministerstwa obrony poinformował jednak agencję AFP, że chodzi o niszczyciel USS Donald Cook.
Wyposażony jest on w nowoczesny system Aegis, którego zadaniem jest obrona przed balistycznymi pociskami rakietowymi. Przed dwoma miesiącami USS Donald Cook przybył do bazy w Rocie na południu Hiszpanii. To pierwszy z czterech amerykańskich niszczycieli, które będą kluczowym elementem tarczy antyrakietowej NATO w Europie.
USS Donald Cook przeprowadzi manewry morskie i zawinie do kilku portów w krajach sojuszniczych. Według Warrena nie przewidziano jednak wizyty w ukraińskim porcie.

19.40

Rosja wprowadzi swoje wojska na Ukrainę tylko za zgodą Rady Bezpieczeństwa ONZ. Taką informację przekazał agencji Interfax szef komisji obrony i bezpieczeństwa Rady Federacji Wiktor Ozierow.

Rosyjski deputowany dał do zrozumienia, że chodzi o kontyngent pokojowy, który miałby zagwarantować stabilizację sytuacji w zapalnych regionach innego państwa. Nie wskazał przy tym wprost na wschodnie obwody Ukrainy. Wcześniej prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że podejmie interwencję wojskową na Ukrainie, jeśli będzie zagrożone bezpieczeństwo rosyjskojęzycznej ludności tego kraju.

W poniedziałek deputowany Wiktor Ozierow tłumaczył, że prezydentowi chodziło o sytuację taką jak na Krymie, gdzie trzeba było wzmocnić ochronę rosyjskich baz Floty Czarnomorskiej. Polityk podkreślił, że Rosja jest zainteresowana stabilizacją sytuacji na Ukrainie i popiera ideę organizowania referendów, bo wola narodu jest najważniejsza.

czytaj więcej>>>

 

18.38

Waszyngton wzywa prezydenta Rosji Władimira Putina, by zaniechał destabilizowania Ukrainy. USA są gotowe do wdrożenia nowych sankcji wymierzonych w rosyjską gospodarkę - ostrzegł w poniedziałek rzecznik Białego Domu Jay Carney.
Ocenił, że eskalacja na Ukrainie jest spowodowana przez "rosnące rosyjskie naciski"

17.44

Rosja i Białoruś wspólnie przeprowadzą lot obserwacyjny nad Polską w ramach Traktatu o Otwartych Przestworzach - poinformował w poniedziałek rzecznik MON Jacek Sońta. W ub. tygodniu polscy obserwatorzy odbyli analogiczne loty nad Federacją Rosyjską i Białorusią.
Lot, który może być podzielony na etapy, będzie wykonany rosyjskim samolotem An-30B po trasie uzgodnionej z polskim zespołem towarzyszącym. Trasa może objąć całość terytorium RP, lecz nie może być dłuższa niż 1400 km. Na wykonanie lotu obserwatorzy z Rosji i Białorusi mają czas od poniedziałku do piątku.

17.42

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin oświadczył w poniedziałek, że jej władze nie dopuszczą do tego, by organizacje pozarządowe (NGOs) były wykorzystywane do destrukcyjnych celów na terytorium Rosji, jak stało się to na Ukrainie.
Putin zaapelował do Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), by oddzielała zgodną z prawem aktywność opozycyjną od ekstremizmu. Prezydent postawił też przed FSB zadanie, by nie dopuściła do przeniknięcia do struktur władzy na zaanektowanym Krymie radykałów, ekstremistów i osób z kryminalną przeszłością.

17.40

NATO blokuje dostęp do siedziby głównej w Brukseli rosyjskim dyplomatom . Ma to związek z aneksją Krymu przez Rosję - zauważyła agencja Reutera.

Jak napisało NATO w oświadczeniu, wcześniej stosowany łatwy dostęp do kierownictwa organizacji, zostanie zawieszony dla wszystkich rosyjskich dyplomatów pracujących przy niej. Zastrzeżono, że wyjątek zrobiono dla rosyjskiego ambasadora przy NATO, jego zastępcy i dwóch pomocników.

W przypadku pozostałych Rosjan pracujących przy organizacji, stosowane mają być przepisy typowe dla gości. Będą musieli zostać zgłoszeni, zarejestrowani oraz podczas obecności w budynku być pod opieką.

17.30

Zasadnicza większość społeczeństwa oczekuje jakiegoś odczuwalnego poprawienia się sytuacji w sferze przedsiębiorczości, biznesu i gospodarstw domowych; Życia ludzi pracy i tych bez pracy. Otóż tego nie będzie - ocenia profesor Grzegorz Kołodko, analizując zmiany, jakie muszą się dokonać w ukraińskiej gospodarce. Jego zdaniem,  duża część pomocy oferowanej obecnie Ukrainie i tak trafi do Rosji na spłatę zadłużenia.

TVN 24 Biznes i Świat/x-news

17.05

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso oświadczył w poniedziałek w wywiadzie dla dziennika "Berliner Zeitung", że Ukraina nie dojrzała jeszcze do wstąpienia do UE . Podobnego zdania jest unijny komisarz Olli Rehn.
Szef KE przypomniał, że Bruksela zaproponowała Kijowowi bliską współpracę w formie umowy stowarzyszeniowej. Polityczne stowarzyszenie już właśnie podpisaliśmy - zaznaczył, dodając, że UE zaoferowała też pomoc w wysokości 11 mld euro. To może być siłą napędową przyszłego rozwoju Ukrainy, jej stabilności i dobrobytu - ocenił Barroso.

czytaj więcej>>>

16.46

Ukraiński Świat w centrum Warszawy. Fundacja Otwarty Dialog otworzyła placówkę pomagającą Ukraińcom przebywającym w Polsce. W kamienicy na rogu Nowego Światu i Świętokrzyskiej ma być też propagowana kultura naszych sąsiadów.

Urząd do Spraw Cudzoziemców informuje, że w pierwszym kwartale tego roku o nadanie w Polsce statusu uchodźcy wystąpiło 212 obywateli Ukrainy. Fundacja Otwarty Dialog poinformowała również, że od początku roku zebrała ponad pół miliona złotych na rzecz Ukrainy. Fundusze zostały przeznaczone na zakup środków medycznych, wsparcie kijowskiego Majdanu, dziennikarzy i uchodźców z Krymu.

16.45

Szefowie parlamentów państw UE obradujący w Wilnie na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii potępili w poniedziałek aneksję ukraińskiego Krymu przez Rosję, ale opowiedzieli się za pokojowym dialogiem z Moskwą.
Trzydniowy wileński szczyt rozpoczął się w niedzielę. Polskę reprezentują marszałek Sejmu Ewa Kopacz i marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

16.40

Niemiecki rząd śledzi "z dużym niepokojem" ostatnie wydarzenia na wschodzie Ukrainy - powiedział  rzecznik gabinetu Steffen Seibert, ponawiając apel pod adresem "wszystkich odpowiedzialnych sił" o przeciwdziałanie eskalacji.
Seibert przyznał, że Berlin czuje się "zawiedziony" niezrealizowaniem przez władze rosyjskie wcześniejszych obietnic. W rozmowach telefonicznych z Merkel, prezydent Rosji Władimir Putin zgodził się na powołanie grupy kontaktowej jako forum dla bezpośrednich kontaktów rosyjsko - ukraińskich oraz na wycofanie wojska znad granicy z Ukrainą.

16.10

Z całą pewnością jesteśmy świadkami postępującej destabilizacji państwa ukraińskiego, przynajmniej w jego części wschodniej - tak premier Donald Tusk skomentował ogłoszenie przez prorosyjskich separatystów autonomii Doniecka.
Szef polskiego rządu na spotkaniu z wojewodami podkreślił, że destabilizacja wschodnich regionów Ukrainy oznacza dla państwa polskiego słabszą ochronę naszej wspólnej granicy.

czytaj więcej>>>

15.40

W Kijowie zwolennicy lustracji zaatakowali siedzibę Sądu Najwyższego . Udało im się zerwać zjazd sędziów.

Według działaczy, konieczna jest lustracja sędziów, pod kątem tego, czy nie brali łapówek oraz czy nie wydawali wyroków w procesach politycznych. Aktywiści, w tym członkowie Prawego Sektora, wtargnęli do budynku i zmusili sędziów uczestniczących w zjeździe do opuszczenia siedziby Sądu Najwyższego przy okrzykach „hańba”.

Kierujący państwowym komitetem lustracyjnym Jehor Soboliew powiedział, że sytuacja pozostanie pod kontrolą Samoobrony Majdanu i Prawego Sektora. Uzgodniono to z przewodniczącym Sądu Najwyższego.

You Tube

15.10

Mieszkańcy obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy w liście otwartym do władz w Kijowie zaapelowali o ochronę przed separatystami. "Jesteśmy bardzo zaniepokojeni działaniami przestępczych, antyukraińskich organizacji w naszym regionie" - pisali Ukraińcy, sprzeciwiający się integracji ich regionu z Rosją.

 

UA 1+1/x-news

14.35

Kryzys na Ukrainie sprawił, że Rosja nasiliła działania wywiadowcze w Szwecji - poinformowały w poniedziałek szwedzkie służby specjalne.  Ooznaką wzmożonej aktywności Rosji są też pozorowane ataki sił powietrznych na Szwecję.

 

-  Służby rosyjskie są zainteresowane wszystkim: informacjami politycznymi, ekonomicznymi, technicznymi oraz wojskowymi - twierdzi Wilhelm Unge, główny analityk kontrwywiadu SAPO.

Jak podkreślił Unge Rosjanie próbują uzyskać informacje poprzez nasłuch, rekrutację współpracowników oraz "zakup znacznej ilości map".
Służby specjalne SAPO zapewniły, że monitorują rozwój sytuacji na Ukrainie wraz ze szwedzką służbą nasłuchu radiowego FRA oraz wojskową służbą wywiadu MUST.
Szwedzkie media informowały w grudniu ubiegłego roku, że Szwecja pełni wiodącą rolę w przekazywaniu Stanom Zjednoczonym unikalnych informacji o przywódcach Rosji i polityce wewnętrznej tego kraju.

14.10

Krym i Rosja będą popierać separatystów z Doniecka. Według agencji Interfax, zapowiedzieli to przewodniczący parlamentu separatystycznej Republiki Krymu i sekretarz rządzącej partii "Jedna Rosja”. W poniedziałek grupa prorosyjskich demonstrantów "proklamowała” niepodległość Republiki Donieckiej.

13:58

Stany Zjednoczone wyślą w kwietniu do Rumunii samoloty F-16 w ramach planowanych wspólnych ćwiczeń i myśliwce te pozostaną w Rumunii "na dość długi okres" - poinformował minister obrony Rumunii Mircea Dusa.

Jak dodał, Rumunia ma do Amerykanów i NATO "inne prośby" dotyczące rozmieszczenia samolotów w tym kraju do czasu, zanim rumuńskie F-16 nie będą w pełni operacyjne, co ma nastąpić w 2017 roku. Bukareszt zatwierdził w zeszłym roku plan kupienia używanych F-16 od Portugalii w celu dostosowania swych sił lotniczych do standardów NATO.

Ponadto po aneksji Krymu przez Rosję prezydent Traian Basescu wzywał do przesunięcia aktywów wojskowych NATO. Rumunia utrzymuje ścisłe związki z Mołdawią, która obawia się, że po Krymie do Rosji dołączy Naddniestrze, separatystyczne kontrolowane przez Moskwę terytorium na terenie Mołdawii.

13:56

Komisja Europejska z niepokojem obserwuje wydarzenia na wschodzie Ukrainy i wzywa do zaniechania przemocy - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka KE ds. polityki zagranicznej Maja Kocijanczicz.

- Uważnie i z zaniepokojeniem obserwujemy sytuację" na Ukrainie - powiedziała Kocijanczicz. - Wszelkie żądania polityczne muszą być wyrażane w sposób pokojowy i zgodnie z zasadami demokracji i rządów prawa - dodała. Kocijanczicz wskazała, że dobrą okazją do wyrażenia tych dążeń będą majowe wybory prezydenckie na Ukrainie, w których uczestniczyć mają kandydaci z różnych frakcji i regionów.

- UE popiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy i w tej kwestii jesteśmy po stronie rządu ukraińskiego - powiedziała rzeczniczka.
Według niej Komisja Europejska nadal pracuje nad przygotowaniem dalej idących sankcji wobec Rosji na wypadek dalszej destabilizacji Ukrainy, co zlecili KE szefowie państw i rządów na marcowym szczycie w Brukseli.

13:45

NATO nie dostrzega znaczących zmian w pozycjach rosyjskich wojsk rozlokowanych w pobliżu granicy Rosji z Ukrainą - powiedział w poniedziałek przedstawiciel Sojuszu Północnoatlantyckiego cytowany przez agencję Reutera.
Według ocen sojuszu przy granicy z Ukrainą Rosja zgromadziła około 40 tys. żołnierzy.

13:40

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow zapowiedział w poniedziałek akcje antyterrorystyczne przeciwko prorosyjskim separatystom, dążącym do oddzielenia wschodnich obwodów kraju.

Wydarzenia, do jakich dochodzi w ostatnich dniach w Doniecku, Charkowie i Ługańsku, Turczynow nazwał "drugim etapem operacji specjalnej prowadzonej przez Rosję w celu destabilizacji sytuacji na Ukrainie"

czytaj więcej>>>

 

13:19

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble zapewnił, że wraz z szefem resortu finansów Francji Michelem Sapinem będą pracować nad jak najszybszym wdrażaniem umów Międzynarodowego Funduszu Walutowego z Ukrainą. - Rozmawialiśmy o tym, że całkowicie zgadzamy się co do tego, iż umowy zawierane przez MFW powinny być wdrażane tak szybko jak to możliwe - oświadczył Schaeuble w Berlinie na wspólnej konferencji prasowej z Sapinem.
W ubiegłym tygodniu Ukraina wyraziła nadzieję na otrzymanie jeszcze w tym roku pomocy zagranicznej w wysokości 13 miliardów dolarów, z czego 7 mld dolarów miałoby pochodzić z MFW.
W tym tygodniu Schaeuble i Sapin mają się udać do Waszyngtonu.
Pod koniec marca MFW ogłosił, że uzgodnił z Ukrainą wsparcie jej reform dwuletnim kredytem stand-by w wysokości 14-18 miliardów dolarów . Umowa otworzy możliwość dalszych pożyczek, które w ciągu dwóch lat mogą sięgnąć 27 mld USD. Do końca kwietnia MFW powinien przekazać Ukrainie pierwszą transzę pomocy finansowej w wysokości trzech miliardów dolarów.

13:17

Początkowo separatyści  z Doniecka chcieli, by decyzję o utworzeniu "republiki donieckiej" podjęli deputowani rady obwodowej, jednak ci nie pojawili się na posiedzeniu, w związku z czym aktywiści ruchów prorosyjskich oświadczyli, że pozbawiają ich mandatów. Po proklamowaniu Donieckiej Republiki Ludowej z masztu nad siedzibą władz obwodu zdjęto flagę Ukrainy i zamiast niej powieszono czarno-niebiesko-czerwoną flagę DRL.

13:15

Siły prorosyjskie oznajmiły, że 11 maja przeprowadzą referendum niepodległościowe i ostrzegły władze Ukrainy przed próbami zablokowania tej inicjatywy. - Jeśli nielegalne władze w Kijowie spróbują nam przeszkodzić, to zwrócimy się do kierownictwa Federacji Rosyjskiej z prośbą o wprowadzenie wojskowych oddziałów pokojowych - oświadczył jeden z przemawiających na wiecu.

12:57

Prezydent Rosji obawia się terrorystów, którzy mogą przeniknąć do Rosji. Według Władimira Putina, walka z terroryzmem i ekstremizmem powinna być głównym zadaniem Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Gospodarz Kremla mówił o tym w trakcie spotkania z kierownictwem rosyjskich służb specjalnych.

Według Putina sytuacja jest poważna i służby specjalne muszą dołożyć wszelkich starań, aby wyeliminować potencjalnych terrorystów. - Bandyci, nie zważając na dotychczasowe straty wciąż są zdolni do organizowania aktów terrory, wymierzonych w ludność cywilną - stwierdził prezydent Rosji.

12:38

Wbrew wcześniejszym twierdzeniom ministra spraw wewnętrznych Arsena Awakowa, budynek adminsitracji obwodowej w Charkowie jest wciąż okupowany przez separatystów - donoszą media.

12:17

Prorosyjscy separatyści, którzy okupują siedzibę rady obwodowej w Doniecku na wschodniej Ukrainie, ogłosili tam w poniedziałek powstanie Niepodległej Republiki Donieckiej.
Deklarację niepodległości uchwaliło ok. 50 osób, które zajmują ten budynek - podała agencja Interfax-Ukraina.

12:15

Władze Rosji nie dopuszczą do tego, by organizacje pozarządowe były wykorzystywane na terytorium państwa rosyjskiego do destrukcyjnych celów, jak stało się to na Ukrainie - powiedział prezydent Władimir Putin.
- Należy wyraźnie dostrzegać różnicę pomiędzy cywilizowanym przeciwstawianiem się władzy, a służeniem cudzym interesom narodowym, kosztem własnego kraju - oświadczył Putin na posiedzeniu kolegium Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Rosji.

11:55

Prawo i Sprawiedliwość apeluje do ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego o odwołanie zaplanowanego na 2015 rok Roku Rosji w Polsce. Od tygodni w tej sprawie w kraju toczy się polityczna dyskusja. W poniedziałek apel ponowili we Wrocławiu wiceprezes partii Mariusz Kamiński i poseł Dawid Jackiewicz, który jest jedynką PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu dolnośląsko-opolskim.

Bogdan Zdrojewski walczy o mandat europosła z pierwszego miejsca listy Platformy Obywatelskiej w okręgu dolnośląsko - opolskim . Minister kultury zapowiedział, że decyzję w sprawie Rosji podejmie w czerwcu.

11:25

Zaostrza się sytuacja wokół Naddniestrza - pisze rosyjski dziennik "Kommiersant", według którego planowane na 10-11 kwietnia w Wiedniu rozmowy na temat uregulowania kryzysu naddniestrzańskiego w formacie 5 plus 2 zostały zerwane.
Naddniestrze to separatystyczny rosyjskojęzyczny region Mołdawii, który przy wsparciu Moskwy w 1992 roku praktycznie oderwał się od tego kraju i jest kontrolowany przez Rosję. Mołdawia, która w czerwcu zamierza podpisać umowę o stowarzyszeniu z Unią Europejską, obawia się, że Kreml po aneksji Krymu może zechcieć przyłączyć Republikę Naddniestrzańską do Federacji Rosyjskiej (FR).
"Kommiersant" wyjaśnia, że władze Naddniestrza "odmówiły udziału w negocjacjach, oskarżając Mołdawię o wprowadzenie sankcji, a Ukrainę o ustanowienie blokady". Dziennik podaje, że o odmowie udziału w rozmowach "5 plus 2" w Wiedniu poinformowała wicepremier i minister spraw zagranicznych Naddniestrza Nina Sztanski w liście przesłanym w sobotę pozostałym stronom negocjacji. Krok ten uzasadniła niedotrzymaniem przez Kiszyniów obietnicy uchylenia wprowadzonej w końcu 2013 roku akcyzy importowej dla naddniestrzańskich przedsiębiorstw.
- Naddniestrze, zainspirowane przykładem Krymu, chce ostatecznie zerwać z Kiszyniowem i przyłączyć się do Rosji. A Moskwa wyraża gotowość użycia siły przeciwko krzywdzicielom Naddniestrza i ”przymuszenia do pokoju” każdego agresora - pisze "Kommiersant".

10:54

Premier Ukrainy zauważył, że separatyści zmienili swoją strategię. Wielotysięczne wiece, które były miesiąc temu, zniknęły. Pozostały za to radykalne grupy 1000 - 1500 osób w każdym obwodzie ze specyficznym rosyjskim akcentem, które koordynując swoje działania z zagranicznymi służbami specjalnymi doprowadziły w niedzielę do zamieszek [Więcej >>>].

(Wideo: szturm na siedzibę SBU w Ługańsku, ENEX/x-news)

10:51

Premier Arsenij Jaceniuk zapewnił, że Kijów nie ugnie się pod dyktatem Rosji, która chce federalizacji Ukrainy. - Nawoływanie do tego to próba unicestwienia państwowości ukraińskiej według scenariusza pisanego w Rosji. Jego celem jest podzielenie i zniszczenie Ukrainy oraz przekształcenie jej części w terytorium niewoli rosyjskiej - podkreślił.

10:35

Ukraińskiego żołnierza zabił sierżant rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, strzałami z automatu AK-47 - informuje MON Ukrainy. Kolega zmarłego został bardzo mocno pobity, a Rosjanie przekazali go do miejscowego wydziału śledczego [Więcej >>>].

10:24

Premier Ukrainy twierdzi, że Rosja ma zamiar interweniować na wschodzie kraju. Arsenij Jaceniuk dodał, że władze do tego nie dopuszczą.

Jaceniuk poinformował, że w związku z sytuacją na wschodzie kraju w poniedziałek do Doniecka udał się pierwszy wicepremier Witalij Jarema, zaś w Charkowie znajduje się szef MSW Arsen Awakow. Do Ługańska polecieli z kolei: szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wałentyn Naływajczenko i sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Parubij.

Do Doniecka udaje się też kandydatka na prezydenta, była premier Julia Tymoszenko .

09:42

Unia Europejska powinna stworzyć fundusz solidarności - mówił w radiowej Jedynce Grzegorz Schetyna. Chodzi o rekompensaty dla państw, które najbardziej ucierpią z powodu sankcji wobec Rosji.
Szef sejmowej komisji spraw zagranicznych przekonywał, że wolna Ukraina to ważny punkt polskiej polityki bezpieczeństwa. Dlatego nie można stawiać na jednej szali interesów na przykład polskich rolników i poparcia dla zmian politycznych w Kijowie. Na pewno trzeba liczyć się z kosztami takiej polityki zagranicznej, ale w ich ponoszeniu powinna pomagać cała Unia Europejska - uważa Schetyna. Najbardziej ucierpią producenci żywności z Polski, Litwy i Finlandii. Specjalny fundusz powinien pomóc przetrwać im ten trudny moment. Grzegorz Schetyna dodał, że stworzenie takiego mechanizmu przez Brukselę będzie testem naszej skuteczności w polityce zagranicznej.

09:30

Rosja nie wycofała swoich wojsk w głąb kraju, nadal znajdują się one w odległości 30 kilometrów od granicy z Ukrainą - oświadczył w poniedziałek ukraiński premier Arsenij Jaceniuk, oskarżając Moskwę o planowanie inwazji na jego kraj.
- Zwracam się przede wszystkim do mieszkańców wschodnich obwodów Ukrainy. Wszyscy rozumiemy, że realizowany jest plan antyukraiński, antydoniecki, antyługański i antycharkowski. Plan destabilizacji sytuacji, by dać obcym wojskom powód do wtargnięcia i zajęcia terytorium naszego kraju. Nie dopuścimy do tego - powiedział Jaceniuk na posiedzeniu rządu

09:11

NATO przeżywa drugą młodość. Tak ”Niezawisimaja Gazieta” komentuje napięte stosunki Sojuszu Północnoatlantyckiego z Rosją. W opinii dziennika, po zakończeniu zimnej wojny w Europie NATO zapadło w drzemkę, ale ”dzięki prezydentowi Putinowi” sojusznicy obudzili się i znowu są gotowi do działania.

- Po aneksji Krymu NATO znowu będzie bronić się przed Rosją - zauważa dziennik. Wskazuje przy tym na tworzenie w Brukseli strategicznych planów obrony wschodnich rubieży paktu, czyli granic: Polski, krajów nadbałtyckich i Rumunii. "Niezawisimaja Gazieta” cytuje również szefa polskiego rządu Donalda Tuska, który mówi o zwiększaniu obecności wojsk NATO w Polsce, dla zapewnienia bezpieczeństwa krajów wschodnioeuropejskich. Dziennik dziwi się tego typu pomysłom i nazywa je "retoryką i taktyką zimnej wojny”.

09:10

Sześć ukraińskich zakładów znalazło się na czarnej liście rosyjskich służb sanitarnych. Dziś Rossielhoznadzor ogłosił, że wstrzymuje import produktów mleczarskich z sześciu zakładów ukraińskich.

Federalna Agencja Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego znalazła też konserwanty w drobiowych parówkach, sprowadzanych z USA.

Od początku kryzysu ukraińskiego, Rosja zdążyła już wprowadzić embargo na unijną wieprzowinę. Dodatkowo zakazała importu z Polski i Litwy przetworów zawierających wieprzowinę. Zagroziła też podobnymi sankcjami tym producentom w innych krajach Unii Europejskiej, którzy będą do swoich produktów dodawać świńskie mięso kupowane w Polsce i na Litwie.

08:59

Według eksperta wojskowego Dmytra Tymczuka, separatyści działają dokładnie według wskazówek Moskwy . Ich celem jest doprowadzenie do przeprowadzenia referendum na temat zmiany ustroju Ukrainy, z unitarnego na federalny.

Według niego na razie Kreml nie jest zainteresowany w powtórce krymskiego scenariusza i nie chce przyłączać wschodnich obwodów Ukrainy do Rosji mimo że sami separatyści głoszą takie hasła. W jego ocenie Moskwa nie jest jednak w stanie utrzymywać regionu, który trzeba dotować.

08:56

W Charkowie pojawiła się plotka, że na terytorium Ukrainy wrócił Wiktor Janukowycz i jakoby jest on już w Doniecku. Tej informacji nikt nie potwierdził.

08:50

Milicji udało się zdobyć z powrotem charkowską administrację obwodową. Separatyści działają jednak aktywnie w innych miastach wschodu.
Minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow poinformował krótko, że charkowska administracja obwodowa, zajęta wieczorem przez prorosyjskich separatystów, pracuje normalnie.

Wideo: szturm na administrację obwodową w Charkowie

08:42

- Ukraińska milicja zablokowała w poniedziałek drogi wjazdowe do Ługańska na wschodzie kraju, gdzie wcześniej prorosyjscy separatyści zajęli siedzibę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i przejęli znajdującą się tam broń. Siły milicyjne postawiono w stan gotowości bojowej - poinformowała lokalna delegatura MSW.

(Wideo: szturm siedziby SBU w Ługańsku, 6 kwietnia)

08:12

Duże zaniepokojenie rozwojem wydarzeń na wschodzie Ukrainy wyraził były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili. – Kilka dni temu w swoim artykule przewidziałem przejęcie budynków administracji we wschodnich obwodach. Jeślli dywersanci zdołają się utrzymać w nich przez 48 godzin, na teren Ukrainy wejdzie rosyjskie wojsko – pisze Micheil Saakaszwili. – To dokładnie taki sam scenariusz  jak na Krymie – na początku mityng, a jeśli on nie przyniesie rezultatów, przejęcie (siedzib administracji) i wejście rosyjskich wojsk. To znaczy: na początku plan Władisława Surkowa (ideologa Kremla, red.), a potem do akcji wchodzi Patruszew (Nikołaj, Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji, red. ) – komentuje były prezydent Gruzji.

08:04

Próba destabilizacji sytuacji na Ukrainie ma na celu uniemożliwienie przeprowadzenia wyborów prezydenckich – tak komentował wieczorem wydarzenia na wschodzie kandydat na prezydenta, oligarcha Petro Poroszenko. – Nie pozwolimy jednak na realizację tego scenariusza – podkreślił na antenie Hromadskiego Radia.

07:30

W Strasburgu rozpoczyna obrady Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. Pilna debata zostanie poświęcona sytuacji na Ukrainie oraz aneksji Krymu. Przedstawiciele 47 narodowych parlamentów zdecydują o ewentualnym wykluczeniu ze zgromadzenia delegacji rosyjskiej.

Do prezydium zgromadzenia wpłynęły w tej sprawie dwa odrębne projekty rezolucji. Pierwszy, przygotowany przez brytyjskiego posła Roberta Waltera, potępia pogwałcenie przez Rosję integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy. Domaga się zawieszenia pełnomocnictw delegacji rosyjskiej, co oznacza wykluczenie Rosjan z udziału w pracach zgromadzenia. Drugi dokument, przygotowany przez duńskiego liberała Michela Jansena, podkreśla, że postępowanie Rosji stanowi zagrożenie dla międzynarodowego bezpieczeństwa. Nie postuluje wykluczenia rosyjskiej delegacji, lecz jedynie odebranie jej prawa głosu.

Projekty rezolucji podpisało 86 posłów z 23 państw. Wśród nich cała polska delegacja. O tym, który z dokumentów zostanie przyjęty, zdecyduje głosowanie.

Według informacji napływających z Moskwy, Rosjanie chcą uprzedzić rozwój wypadków. Ich delegacja zamierza sama wystąpić z oświadczeniem o zawieszeniu udziału w pracach organizacji.

07:00

Upubliczniono wideo z kamer monitoringu lotniska w Doniecku , rejestrujące, jak z Ukrainy uciekali były Prokurator Generalny Wiktor Pszonka i Ołeksandr Klimienko, były szef Ministerstwa Dochodów i Podatków. Doszło do przepychanki, ochroniarze oficjeli rzucili się na pograniczników, tymczasem Pszonka i Klimienko uciekli, po drodze taranując bramkę.

06:40

Prezydent Czech Milosz Zeman powiedział w niedzielę, że jeśli Rosja wkroczyłaby na wschodnią Ukrainę to Zachód powinien zdecydowanie zareagować, włącznie z ewentualnym wysłaniem wojsk NATO do tego kraju.
- Jeśli Rosja zdecydowałaby się poszerzyć swoją ekspansję terytorialną na wschodnią Ukrainę to żarty by się skończyły - powiedział Zeman w publicznym radiu czeskim.
Dodał, że "w takim przypadku apelowałbym nie tylko o najostrzejsze możliwe sankcje UE, ale także o gotowość do działań militarnych NATO, jak np. do wejścia sił NATO na terytorium Ukrainy".
Zeman podkreślił, że "nawet dla mnie - a nie jestem "jastrzębiem" - próba aneksji wschodniej części Ukrainy byłaby rodzajem czerwonej linii".

06:30

W stolicy Litwy rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej, w którym wezmą też udział przedstawiciele krajów Partnerstwa Wschodniego. Omówione mają być problemy współpracy międzyparlamentarnej z państwami Partnerstwa Wschodniego (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina).

W niedzielę wyjazd do Wilna z powodu sytuacji na wschodzie odwołał p.o. prezydenta Ołeksandr Turczynow. Miał spotkać się w stolicy Litwy m.in. z prezydent Dalią Grybauskaite. Według białoruskich niezależnych mediów, rozmowy miały dotyczyć m.in. korytarza transportowego z Ukrainy przez Białoruś i tranzytu energii tą drogą.

06:15

Kilkuset separatystów w Doniecku wtargnęło do administracji obwodowej. Nad budynkiem powiesili rosyjską flagę. Zostali zablokowani przez milicję. Przywieziono im jedzenie. Zapowiadają, że utworzą ludową radę obwodową. Przed budynkiem jest około 650 osób.

W pobliskim Ługańsku separatyści zajęli miejscową siedzibę Służby Bezpieczeństwa. Co najmniej 2 osoby zostały ranne. Wykorzystywano między innymi świece dymne.

Z kolei wcześniej w Charkowie doszło do bójki między prorosyjskimi aktywistami i zwolennikami Prawego Sektora. Słychać było eksplozje petard. Rzucano kamieniami. Milicji udało się rozdzielić dwie grupy. Funkcjonariusze próbowali wywieźć proukraińskich działaczy więźniarkami, jednak zostały one zablokowane przez separatystów.

Prorosyjscy separatyści, niosący rosyjskie flagi, wtargnęli potem, wieczorem, do siedziby władz administracji obwodowej (wojewódzkiej) w Charkowie . Z budynku zdjęto flagę Ukrainy i zawieszono flagę Rosji.

Wideo: separatyści przed siedzibą SBU w Ługańsku

Są to pierwsze tak agresywne demonstracje od połowy marca. Sytuacja na Wschodzie uspokoiła się wcześniej po zatrzymaniu prorosyjskich liderów. Władze Kijowa twierdzą, że w organizację manifestacji zaangażowani są obywatele Rosji. Moskwie zależy na destabilizacji sytuacji, aby storpedować organizację wyborów prezydenckich pod koniec maja.

W związku z sytuacją na wschodzie kraju p.o. prezydenta Ołeksandr Turczynow odwołał wyjazd do Wilna, gdzie miał wziąć udział w spotkaniu przewodniczących parlamentów Unii Europejskiej.

PAP/IAR/inne/ agkm, iz, asop

(Wideo: demonstracje w Charkowie)