Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 17.11.2009

10 grudnia TK wypowie się ws. ściągania abonamentu

Rozprawa w sprawie abonamentu przed Trybunałem Konstytucyjnym została odroczona do 10 grudnia.
Janusz KochanowskiJanusz Kochanowskifot. Polskie Radio

Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski, który skierował do Trybunału wniosek uważa, że brak sprawnych mechanizmów poboru i egzekucji abonamentu sprawia, ze oplata ta nie jest powszechna i zaprzecza zasadzie "równości ponoszenia ciężarów państwowych".

RPO popiera utrzymanie abonamentu, ale sprawniej ściąganego. "W obecnym stanie prawnym abonament jest właściwie nieściągalny. Płaci ten, kto chce i tak długo jak chce. To odcina źródło finansowania mediów publicznych" - tłumaczy Janusz Kochanowski.

Rzecznik Praw Obywatelskich, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz pracownicy mediów publicznych mają nadzieję, ze sędziowie wydadzą orzeczenie, które wymusi na parlamencie przygotowanie rozwiązań gwarantujących skuteczna ściągalność abonamentu.

Medioznawca Maciej Mrozowski przyznaje, że obecnie jest bardzo trudno udowodnić, że ktoś ma telewizor czy odbiornik radiowy. Ekspert tłumaczy, że listonosz nie może chodzić po domach i sprawdzać, czy został zapłacony abonament. Musi powstać nowoczesny system kontroli, wyłapywania tych, którzy nie płaca i egzekwowania podobnie jak w przypadku zaległych długów czy niepłaconych kredytów. Zdaniem Macieja Mrozowskiego ściąganiem abonamentu powinna się zająć oddzielna instytucja.

Sama Poczta Polska przyznaje, że w sprawie abonamentu może co najwyżej ponaglać do uregulowania należności osoby, które zarejestrowały odbiornik i przestały za niego płacić.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski dodaje, że powinny zostać ustalone inne zasady ściągania abonamentu, bo w XXI wieku można założyć, że każdy obywatel ma odbiornik radiowy albo telewizyjny. Zdaniem Witolda Kolodziejskiego wystarczyłoby kilka drobnych poprawek w ustawie abonamentowej, by radykalnie poprawić ściągalność opłat za radio i telewizje jak chociażby przejęcie przez Urzędy Skarbowe ściągania należności za abonament czy pobieranie opłat za radio i telewizji razem z należnościami za prąd.

Ustawa z 2005 roku powierza Poczcie Polskiej kontrole nad rejestracja odbiorników radiowo-telewizyjnych; a w przypadku stwierdzenia niezarejestrowanego odbiornika, zobowiązuje Pocztę do ustanowienia kary.