Logo Polskiego Radia
PAP
migrator migrator 23.06.2010

Zmiany w Straży Granicznej - będą cięcia

W Komendzie Głównej Straży Granicznej od 1 czerwca działa specjalny zespół, który ma przygotować opinię w sprawie reorganizacji oraz funkcjonowania oddziałów SG na południu kraju - poinformował wiceszef MSWiA Adam Rapacki.

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych zapoznała się z informacją MSWiA na temat realizacji założeń wieloletniej koncepcji funkcjonowania Straży Granicznej na lata 2009-2015.

Reorganizacja

- Komisja otrzymała zadanie opracowania propozycji zmiany struktury organizacyjnej Straży Granicznej na południowej granicy Polski z Cechami i Słowacją. Komisja, którą powołałem, opracowuje materiał opiniodawczy. Decyzję podejmuje komendant i aprobuje minister - powiedział komendant główny SG Leszek Elas.

Na granicy z Czechami oraz ze Słowacją działają obecnie trzy oddziały Straży: Sudecki, Śląski oraz Karpacki. Rozważane jest przekształcenie tych placówek w taki sposób, aby na południowej granicy kraju powstał jeden bądź dwa oddziały.

Elas przypomniał, że reorganizacja Straży Granicznej na zachodzie kraju - polegająca na połączeniu trzech oddziałów: Pomorskiego, Lubuskiego i Łużyckiego w jeden Nadodrzański Oddział Straży Granicznej - kosztowała 8 mln zł.

Jak powiedział wiceminister Rapacki, na terenie kraju funkcjonuje 10 oddziałów oraz ponad 100 placówek Straży Granicznej. Reorganizacja polega m.in. na przesunięciu funkcjonariuszy SG z granicy wewnętrznej w głąb kraju, w pobliże dużych miast - wyjaśnił.

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej oraz Strefy Schengen na południu i zachodzie kraju zniesiono przejścia graniczne i kontrolę na tzw. zielonej granicy.

Według zapowiedzi, MSWiA chce do końca 2015 r. zmniejszyć z 12 do dziewięciu liczbę oddziałów Straży Granicznej oraz liczbę funkcjonariuszy z 20 tys. do 18 tys.

Straż Graniczna została powołana ustawą w 1990 roku, zaczęła funkcjonować 16 maja 1991 r. wraz z rozformowaniem Wojsk Ochrony Pogranicza (WOP). SG wykonuje zadania związane z ochroną granicy państwowej i kontrolą ruchu granicznego. Nadzór nad SG sprawuje szef MSWiA.


sm