Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 15.02.2011

Pożegnanie arcybiskupa Józefa Życińskiego w Tarnowie, Chełmie i Lublinie

Rozpoczęła się msza żałobna przy trumnie z ciałem arcybiskupa Józefa Życińskiego w bazylice katedralnej w Tarnowie. Przewodniczy jej ordynariusz tarnowski bp Wiktor Skworc.
Trumna z ciałem zmarłego w miniony czwartek w Rzymie abp. Józefa ŻycińskiegoTrumna z ciałem zmarłego w miniony czwartek w Rzymie abp. Józefa Życińskiego(fot. PAP/Paweł Topolski)
Posłuchaj
  • Ks. Mirosław Ładniak z Archidiecezji Lubelskiej o sprowadzeniu ciała arcybiskupa do kraju
  • Biskup tarnowski Wiktor Skworc o uroczystościach pogrzebowych zorganizowanych w Tarnowie
  • Biskup tarnowski Wiktor Skworc wspomina arcybiskupa Józefa Życińskiego
  • Ksiądz Adam Nita: pożegnanie wypowie ks. prof. Michał Heller
  • Ksiądz Adam Nita: jesteśmy pierworodnymi ks. Józefa Życińskiego
Czytaj także

Do świątyni przybyły tłumy wiernych z całej archidiecezji tarnowskiej, której ordynariuszem w latach 1990 - 1997 był zmarły abp Życiński. Do koncelebry bp Skworc zaprosił duchowieństwo diecezji, a szczególnie tych kapłanów, którzy z rąk arcybiskupa przyjęli świecenia kapłańskie.

We mszy uczestniczą też biskupi z innych miast, m.in. metropolita katowicki abp Damian Zimoń, biskup elbląski Jan Styrna, biskup gliwicki Jan Wieczorek.
- Chcemy modlić się za zmarłego pasterza diecezji tarnowskiej w latach 1990-97. Ta modlitwa to wyraz naszej wdzięczności za jego pasterskie posługiwanie, zaangażowanie i każdą ofiarę - powiedział na początku mszy biskup Skworc.

Homilię podczas uroczystości wygłosi biskup tarnowski Wiktor Skworc, a pożegnanie światowej sławy teologi kosmolog, ks. prof. Michał Heller - mówi kanclerz tarnowskiej kurii ksiądz Adam Nita.

Ksiądz Adam Nita dodaje, że mszę żałobną będzie koncelebrowało kilkudziesięciu księży spośród 300, których wyświęcił ówczesny biskup tarnowski Józef Życiński. Jednym z pierwszych był ks. Nita.

Po mszy świętej w intencji zmarłego w ubiegłym tygodniu abp. Życińskiego rozpocznie się czuwanie modlitewne przy trumnie, które potrwa do godziny 22. Kondukt żałobny wyruszy z Tarnowa do Lublina w środę około godziny 9.

W środę trumna z ciałem abp. Życińskiego zostanie przewieziona do Chełma, leżącego na terenie archidiecezji lubelskiej. Tego dnia o godz. 18 w bazylice na Górze Chełmskiej zostanie odprawiona msza św. w intencji metropolity lubelskiego pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Józefa Wróbla. Modlitewne czuwanie zakończy się ok. godz. 20, a trumna z ciałem biskupa zostanie przewieziona do Lublina.

Najpierw metropolitę lubelskiego pożegnają klerycy i księża zgromadzeni w seminarium duchownym. W czwartek o godz. 16 trumna zostanie przewieziona do kościoła akademickiego KUL. Arcybiskup Józef Życiński był Wielkim Kanclerzem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i w imieniu władz kościelnych sprawował bezpośredni nadzór nad uczelnią. W jego intencji społeczność akademicka będzie się modlić podczas mszy św. w piątek o godz. 12.15.

Później kondukt pogrzebowy przejedzie Alejami Racławickimi, Krakowskim Przedmieściem i ul. Królewską do archikatedry lubelskiej. Tam biskupi pomocniczy będą przewodniczyć mszom św. żałobnym: bp Artur Miziński z udziałem młodzieży o godz. 15.15 , a bp Józef Wróbel z udziałem osób życia konsekrowanego o godz. 19. Podczas nieszporów za zmarłych o godz. 18.15 za abp. Życińskiego będą się modlić członkowie kapituły archikatedralnej. O godz. 20.30 rozpocznie się całonocne czuwanie modlitewne.

Zamiast kwiatów, ofiara na stypendia

Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona o godz. 11 w archikatedrze lubelskiej. W liturgii pogrzebowej weźmie udział m.in. przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik i prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

Administrator archidiecezji lubelskiej bp Mieczysław Cisło zwrócił się z prośbą, by zamiast kwiatów i wieńców złożyć podczas pogrzebu arcybiskupa Życińskiego ofiarę na stypendia dla młodzieży przyznawane przez Centrum Jana Pawła II. Instytucję tę powołał w czerwcu 2006 r. metropolita lubelski.

Arcybiskup zostanie pochowany w krypcie archikatedry lubelskiej, obok swoich poprzedników: biskupów Mariana Leona Fulmana i Piotra Kałwy.

"Odszedł do Pana wybitny Pasterz"

Tak o abp. Życińskim napisał papież Benedykt XVI w telegramie kondolencyjnym. Papież podkreślił troskę metropolity o powierzonych jego opiece wiernych jak i angażowanie się w życie całego Kościoła.

Benedykt XVI zwrócił uwagę, że ostatnie dni swego życia arcybiskup Życiński poświęcił służbie Stolicy Apostolskiej. Metropolita zmarł w czwartek w Rzymie, gdzie uczestniczył w zgromadzeniu plenarnym Kongregacji do spraw Wychowania Katolickiego.

Papież podkreślił też zdolności intelektualne i głęboką duchowość metropolity lubelskiego. Wdzięczny za wkład arcybiskupa Życińskiego w życie Kościoła, Benedykt XVI zapewnił o modlitwie za zmarłego.

Papież wspomniał też zmarłego arcybiskupa podczas niedzielnej modlitwy "Anioł Pański". "W sposób szczególny jednoczę się w modlitwie z wiernymi archidiecezji lubelskiej, osieroconej po nagłej śmierci Arcybiskupa Józefa Życińskiego" - powiedział Benedykt XVI.

"Odszedł do Pana, spełniając posługę dla Kościoła powszechnego w Stolicy Apostolskiej. Niech raduje się w chwale owocami swego życia i pasterskiego trudu".

kk, sm