Logo Polskiego Radia
IAR
Gabriela Skonieczna 30.04.2011

Buzek o Janie Pawle II: Polska była mu bliska przez cały pontyfikat

Wielki Polak, który inspirował rodaków, przejęty sprawami kraju i zwolennik integracji z Unią Europejską. Tak wspomina Jana Pawła II Jerzy Buzek.
Pielgrzymi z Polski przed bazyliką św. Piotra w WatykaniePielgrzymi z Polski przed bazyliką św. Piotra w Watykaniefot. PAP/Jacek Bednarczyk
Posłuchaj
  • Jerzy Buzek - Jan Paweł to najwybitniejszy Polak
  • Jerzy Buzek - Jan Paweł II inspirował nas
  • Jerzy Buzek - Jan Paweł II przestrzegał nas
  • Jerzy Buzek - Przemówienie Jana Pawła II w PE było prorocze
Czytaj także

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w rozmowie z Polskim Radiem powiedział, że spotykał się z papieżem kilkakrotnie i każda rozmowa była wielkim przeżyciem.

Polska była mu zawsze bliska

- Jan Paweł II, to najwybitniejszy Polak XX wieku. Był człowiekiem pełnym charyzmy, otwarty, ciepły i po prostu mądry. Czuł to każdy kto się do niego zbliżył - wspomina szef Europarlamentu. Jerzy Buzek pojechał do Watykanu na spotkanie z papieżem w 1997 roku zaledwie trzy dni po objęciu urzędu premiera, w czasie gdy trwały prace nad zapisami konkordatowymi. Podczas tej wizyty, ale i późniejszych spotkań, gdy stał na czele rządu, kilka razy rozmawiał z papieżem.

Szef Europarlamentu mówi, że papież interesował się sprawami kraju. Słuchał, analizował, ale i komentował. Polska była mu bliska przez cały pontyfikat. - Inspirował nas wszystkich nie tylko religijnie, ale zapewne również politycznie. Dał narodowi polskiemu siłę i odwagę. Jego przesłanie z 1979 roku w czasie pierwszej pielgrzymki do ojczyzny było punktem wyjścia dla wielu wydarzeń. Jego słowa "Nie lękajcie się" były rękojmią odwagi wielu Polaków. Bez Jana Pawła II nasza walka o wolność i demokrację nie mogła by się skończyć tak szybko i z takim sukcesem - powiedział Jerzy Buzek.

Prorocze przemówienie: dwa płuca Europy

Szef Europarlamentu podkreślił też, że Jan Paweł II był zdecydowanym zwolennikiem członkostwa Polski w Unii Europejskiej. - Ale też przestrzegał nas przed "redukowaniem wizji zjednoczonej Europy wyłącznie do jej aspektów ekonomicznych i politycznych". Europa ducha - to było dla Jana Pawła II bardzo ważne i nasza rola w tej nowej Europie ducha, nas Polaków, z tym wielkim, niezwykłym, pozytywnym bagażem historycznym - solidarności, walki o wolność, opieranie się na tradycjach i na podstawowych zasadach - podkreślił Jerzy Buzek.

Powtórzył też to, na co zwracają uwagę komentatorzy - że Jan Paweł II był jedną z osób, które przyczyniły się do zjednoczenia Europy. - Jego przemówienie w Parlamencie Europejskim w 1988 roku było prorocze. Wezwał wtedy, aby Europa mogła ponownie oddychać dwoma płucami - zachodnim i wschodnim. Już rok później zaczęliśmy naprawdę, czynnie realizować w Europie to wielkie wołanie i niezwykły pomysł - przywołuje tamte wspomnienia przewodniczący Europarlamentu.

Jerzy Buzek, który jest protestantem, pamięta też ciepłe słowa papieża do protestantów wypowiedziane podczas jednej z pielgrzymek o wspólnej miłości do Chrystusa i ojczyźnie. Podkreśla też starania Jana Pawła II o pojednanie między religiami.

gs

/