Logo Polskiego Radia
IAR
Katarzyna Karaś 11.07.2011

Naukowcy dostaną w przyszłym roku 7,2 mld zł

Praca nad ogniwami wodorowymi, walka z chorobami cywilizacyjnymi czy zwalczanie cyberterroryzmu, to priorytety, które zamierza wspierać Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Nauka biologii nie musi być nudnaNauka biologii nie musi być nudnaGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Maciej Banach i Wojciech Pawnik w "Pulsie Trójki"
Czytaj także

W Krajowym Programie Badań ministerialni urzędnicy wskazują też kwoty przeznaczone na naukę w najbliższych latach. Naukowcy dostaną w przyszłym roku 7,2 mld zł.

Wiceminister nauki Maciej Banach ocenił w "Pulsie Trójki", że już obecnie polskie osiągnięcia naukowe w niektórych dziedzinach są zauważane za granicą. Według profesora, pieniędzy na badania naukowe będzie jeszcze więcej, a projekty, które będą rozwijane, wskazali sami naukowcy na podstawie m.in. kryteriów gospodarczych.

Doktor Wojciech Pawnik z Akademii Górniczo-Hutniczej sceptycznie podchodzi do wizji rozwoju polskiej nauki, prezentowanej przez rządowych urzędników Podkreśla, że już w przeszłości dużo się mówiło o różnych osiągnięciach naukowców, o których później słuch zaginął. Przypomniał, że Polska jest w końcówce rankingu państw unijnych jeśli chodzi o innowacyjność i to jest główny problem.

Krajowy Program Badań zakłada połączenie nauki i biznesu oraz współfinansowanie badań przez prywatnych przedsiębiorców. Realizacja programu zależna jest od środków, które rząd przeznaczy z budżetu na badania. Ministerstwo nauki zapisało w programie na najbliższe dwa lata odpowiednio 7,2 oraz 6,5 mld zł. Kraje Unii Europejskiej przeznaczają na naukę ponad 2 procent PKB.

IAR,kk