Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Agnieszka Kamińska 03.01.2012

Co nas czeka w 2012 roku? Trendy polityczne

Na horyzoncie mamy "zderzenie cywilizacji" w Europie, ponowną militaryzację Starego Kontynentu, konflikt w Iranie, zmianę władzy w Chinach. Co jeszcze? Przeczytaj analizę.
Co nas czeka w 2012 roku? Trendy polityczneEuropean Commission

Trendy polityczne, które będą miały największy wpływ na Unię Europejską w 2012 roku, wytyczył think tank specjalizujący się w tematyce europejskiej - The European Council on Foreign Relations.


1. Europejskie zderzenie cywilizacji
Jak zauważa ECFR, kryzys euro jest spowodowany wadą strukturalną strefy, w której jest wspólna waluta, ale nie ma „resortu skarbu”. Tymczasem mieszkańcy Europy Północnej uznając się za kraje zdyscyplinowane finansowo, zaczynają obwiniać o kryzys “nieodpowiedzialne” Południe. Południowcy mają poczucie, że są oszukani, bo solidarność Północy jest warunkowa i ograniczona. Uważają, że przyczynili się do sukcesu gospodarczego Niemiec, kupując ich produkty (np. samochody).

Francja znalazła się pośrodku – chce być częścią Północy, gdzie teraz przemieszcza się ośrodek władzy, ale też grożą jej podobne kłopoty, jak krajom Południa.
Think tank przypomina, że fakty nie zawsze potwierdzają taki obraz rzeczywistości – na przykład to Niemcy, teoretycznie skrupulatnie przestrzegające prawa, złamały Pakt Stabilności i Rozwoju. Niemniej jednak, ten obraz rzeczywistości może w pewnym momencie zacząć ją kreować.

2. Niemcy ponownie odkrywają, że są krajem europejskim
Niemcy odczuwają wpływ kryzysu, bo kłopot mają rynki wschodzące, które były motorem niemieckiego eksportu. Kłopoty ze sprzedażą obligacji w listopadzie i obawa przed utratą świetnego ratingu AAA determinują debatę o Europie, otwierają drzwi do euroobligacji i kierują uwagę na Europejski Bank Centralny – ocenia ECFR.

3. Brytyjska Europa bez Wielkiej Brytanii
Według portalu izolacja Brytanii w Unii może się ustrukturalizować. Europa tymczasem staje się bliższa wizji Wielkiej Brytanii - coraz większą rolę odgrywają rządy narodowe, słabnie rola insytytycji, takich jak Komisja Europejska, państwa Południa przyjmują liberalne reformy.

4. Chiny będą zmuszone otworzyć się na grupę G3 (Europa - USA - Japonia), żeby zabezpieczyć wartość ich rezerw. 43% eksportu Chin wędruje do Europy lub USA, a ponad 90% rezerw walutowych Chin jest w euro lub dolarach. Chiny mogą współdziałać w szukaniu wyjścia z sytuacji, albo patrzeć jak zainteresowani dłużnicy redukują wartość długu.

5. Rosyjskie pieniądze i Europa
Mimo wewnętrznej presji na polityczną liberalizację i modernizację Rosji, powrót Władimira Putina na Kreml oznacza faktycznie breżniewizację Rosji, potwierdzenie autorytarnego ustroju – czytamy w analizie. W takim razie kapitał będzie szukał bezpiecznych przystani w Europie, będzie inwestował w różnego rodzaju aktywa, podobnie jak będą robiły to Chiny.

6. Remilitaryzacja Europy
Według think tanku Europa przekona się do militaryzacji, obserwując sytuację w Libii, na Bliskim Wschodzie. Do tego dojdą obawy o bezpieczeństwo, w czasach gdy Stany Zjednoczone nie są już tak mocno zaangażowane w Europie, jak kiedyś.

7. Chiny: politycy konkurują, ale autorytaryzm zostaje
Pekin odkrywa polityków, którzy spierają się o przyszły model ekonomiczny Chin przed spodziewanymi zmianami w komitecie politycznym – think tank zauważa, że wymienionych zostanie siedmiu z dziewięciu czołowych chińskich polityków. Mimo tego odpowiedź na konflikty społeczne pozostaje bez zmian - autorytarna.

8. Reatlantyzacja Turcji
Ze względu na problem z Iranem, z sąsiadami i spowolnieniem ekonomicznym, Turcja zwróci się do Stanów Zjednoczonych. W polityce zagranicznej pojawia się dążenie do zmiany reżimów w regionie – portal przypomina o odpowiedzi Turcji na wydarzenia w Syrii, koordynowanej raczej z USA niż z Europą. Po wycofaniu się Amerykanów z Iraku, Turcja zyska na znaczeniu jako kluczowy sojusznika USA w regionie.

9. Oswojone Bractwo Muzułmańskie
Think tank przewiduje, że Bractwo Muzułmańskie stanie się wygodniejszym partnerem dla Zachodu, zwłaszcza USA. Woli na razie konsolidować władzę, niż pogłębiać rewolucję.

10. Burza w Iranie
Konflikt wokół Iranu wcześniej przypominający "psa, który szczeka, ale nie gryzie", może się zaognić. A rząd izraelski może wykonać pierwszy krok, atakując Teheran - prognozuje think tank.

agkm, The European Council on Foreign Relations